Śląska Policja zwraca uwagę, że wydobywanie kryptowalut wymaga pracujących całą dobę komputerów, co oznacza zużycie ogromnej ilości prądu. Im większa ma być wydajność kopalni, tym mniej opłacalny jest ten biznes przy założeniu, że, nie ma się własnego, bardzo wydajnego, źródła energii odnawialnej.
W piątek policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą zabrzańskiej komendy złożyli wizytę 68-latkowi, który przyłączył się do instalacji elektrycznej, pomijając urządzenia pomiarowe. Mężczyzna kradł prąd, żeby zasilić koparkę kryptowalut.
Kradzież prądu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Trzeba się też liczyć z koniecznością uregulowania naliczonych przez dostawcę opłat za nielegalny pobór, które mogą wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Poza tym nielegalne podłączenie stwarza realne zagrożenie pożarowe oraz ryzyko porażenia prądem - ostrzegają policjanci.
Czytaj więcej
Przestępcy wiedzą, co robić, a prokuratora ma ograniczone możliwości działania – wynika z raportu Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.