Prokuratorzy, który nie zgadzają się na takie widzenia uzasadniają swoje decyzje tym, że to właśnie brak kontaktu ma być lepszy dla dziecka, ponieważ nie naraża go na dodatkowy stres. To naturalne, że małoletni podczas takiej rozłąki odczuwa negatywne emocje, jednak nieuzasadniony i niewytłumaczalny brak kontaktu może mieć zły wpływ na jego zdrowie psychiczne.
Zgodnie z przepisami odmowa spotkania może wynikać jedynie w sytuacji, gdy służyłoby ono utrudnianiu prowadzenia postępowania karnego lub popełniu przestępstwa.
Czytaj więcej
Prokuraturze i sądom ubędzie pracy z wnioskami aresztowanych o zgodę na kontakt z obrońcą.
Do biura Rzecznika wpływa wiele próśb o pomoc od tymczasowo aresztowanych oraz ich rodzin, gdy spotkania między nimi są ograniczane lub całkowicie uniemożliwiane. Z treści tych pism oraz przeprowadzonych postępowań wyjaśniających wynika, że dochodzi do nieuzasadnionego ograniczenia bezpośrednich kontaktów. Z tego też powodu urzędnik zwrócił się do obecnego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i przedstawił powyższy problem - Odmowa możliwości kontaktu w postaci widzeń może być dla dziecka dodatkowym ciężarem w tej i tak niełatwej sytuacji – podkreśla Marcin Wiącek.
Prawo do życia rodzinnego i w rodzinie reguluje i chroni art. 47 Konstytucji. Z przepisów wynika, że ograniczenie tego prawa może być ustanowione jedynie na mocy ustawy oraz w zgodzie z zasadą proporcjonalności. Życie w rodzinie chroni także Europejska Konwencja Praw Człowieka. Mimo tych norm i tych pochodzących z Kodeksu karnego wykonawczego, który mówi o tym, że brak zgody na widzenie można uzasadnić jedynie wykorzystaniem go w celu utrudnienia postępowania karnego lub popełnienia przestępstwa.