Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo

Przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym będzie skutkowało zabraniem prawa jazdy - taki przepis chce wprowadzić Ministerstwo Infrastruktury. Nowe mają być też zasady kasowania punktów karnych.

Aktualizacja: 24.06.2024 09:09 Publikacja: 18.06.2024 10:11

Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo

Foto: Adobe Stock

dgk

Obecnie kierowca traci prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli przekroczy prędkość o 50 km/h lub więcej w terenie zabudowanym.

Utrata prawa jazdy za prędkość poza terenem zabudowanym

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak chce, prawo jazdy było odbierane również w przypadku takiego samego przekroczenia poza terenem zabudowanym. Niedawno mówił w TVP Info o potrzebie wprowadzenia   surowszych przepisów, aby skutecznie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach.

- Wspólnie z policją,  Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz innymi instytucjami, które się specjalizują w bezpieczeństwie ruchu drogowego analizujemy szereg przepisów, które trzeba udoskonalić, poprawić, sprawić żeby były życiowe — powiedział minister Klimaczak.

Zaostrzenie kar rekomenduje m.in. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD). 

Punkty karne za niektóre wykroczenia nie do skasowania?

Resort infrastruktury widzi również potrzebę zmiany w zakresie redukcji punktów karnych za najbardziej groźne naruszenia przepisów ruchu drogowego. Obecnie, kierowcy mogą zredukować liczbę punktów o 6 na specjalnych kursach reedukacyjnych. Zdaniem min. Klimczaka to powinno zostać ograniczone.

-  Teza jest taka, że nie za każdy naruszony przepis będzie można redukować punkty karne. Bądźmy szczerzy -  jeśli ktoś przekracza prędkość, szczególnie radykalnie, albo wyprzedza na podwójnej ciągłej, albo wyprzedza na przejściu dla pieszych, to nie ma mowy o tym, żeby za te wykroczenia redukować punkty — wyjaśnił min. Klimczak.

Dodał, że resort myśli o zróżnicowaniu wagi wykroczeń drogowych także w innych obszarach, ale chce to dobrze przygotować. Dlatego lista konkretnych wykroczeń  będzie przedmiotem analizy ekspertów. 

Wprowadzenie nowych przepisów wymaga przeprowadzenia procesu legislacyjnego, ale resort infrastruktury liczy na to, że projekt jeszcze w tym roku trafi  do parlamentu. 

  - Uzyskaliśmy na to zgodę i teraz czas na rozpoczęcie prac legislacyjnych, opracowanie dokładnego brzmienia przepisu i wpisanie go do wykazu prac legislacyjnych rządu. Jestem przekonany, że uzyskam zgodę wszystkich klubów parlamentarnych, a na pewno tych tworzących rząd — powiedział w rozmowie z PAP szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak.  

Czytaj więcej

Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa

Obecnie kierowca traci prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli przekroczy prędkość o 50 km/h lub więcej w terenie zabudowanym.

Utrata prawa jazdy za prędkość poza terenem zabudowanym

Pozostało 92% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Edukacja i wychowanie
Jedna lekcja religii w szkołach, dwie w przedszkolach i grupy międzyszkolne. Jest projekt zmian
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw