Na wakacje kamperem trzeba się dobrze przygotować

Znajomość przepisów ruchu drogowego to jedno. Trzeba jeszcze wiedzieć, gdzie można się zatrzymać i jak zachować w trasie.

Publikacja: 06.06.2022 19:34

Na wakacje kamperem trzeba się dobrze przygotować

Foto: Adobe Stock

Od dwóch lat, tj. od czasu pandemii, karawaning w Polsce przeżywa wyjątkowy rozkwit. Zarejestrowanych jest w sumie ponad 155 tys. kamperów i przyczep. Ich miłośnicy mają do dyspozycji ponad 450 kempingów w Polsce.

Kamper albo przyczepa w czasach zarazy dawały poczucie bezpieczeństwa. Nie trzeba było korzystać ze wspólnych sanitariatów, można było samemu gotować, a nawet pracować.

3,3 tysiąca

kamperów – starych i nowych – zarejestrowano od stycznia do września 2021 r

Sytuacja się zmieniła, ale zainteresowanie wakacjami w kamperze nie maleje. W wielu miastach w kraju nie sposób już zarezerwować wymarzonego pojazdu.

Co warto wiedzieć, stawiając na taką formę spędzania wypoczynku?

Na rynku funkcjonują dwie formy nabycia kampera lub przyczepy – można je wypożyczyć za kwotę nawet 800 zł za dobę lub kupić nowe bądź używane.

A gdy już staniemy się szczęśliwymi posiadaczami kampera lub przyczepy, to zanim wyruszymy w podróż, warto zapoznać się z przepisami ruchu drogowego dla tego rodzajów pojazdów.

Zarówno kampery o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, jak i większe (ponad 3,5 t) na obszarze zabudowanym w ciągu dnia mogą poruszać się z prędkością 50 km/h. Nocą ta prędkość może wynieść 60 km/h. Poza obszarem zabudowanym na autostradzie kamper do 3,5 t może jechać z prędkością 130 km/h, a na drodze ekspresowej – 110 km/h. Pamiętać trzeba, że przepisy dla kamperów, jakie obowiązują za granicą, mogą różnić się od tych w naszym kraju.

Przykład? W Czechach kamper w mieście może jechać z prędkością 50 km/h, a na drogach krajowych i autostradach 80 km/h.

W przypadku 99 proc. pojazdów wystarczy prawo jazdy kategorii B (samochód osobowy). Jeśli jednak kamper jest większy, w grę może wchodzić kat. C.

Podróżując z dziećmi czy współpasażerami, warto pamiętać, że podczas jazdy nie ma możliwości spania w części wypoczynkowej pojazdu. Wszyscy muszą zająć miejsca siedzące i być zapięci w pasy bezpieczeństwa. W przypadku dzieci należy zamontować specjalne foteliki. To w nich w czasie jazdy powinny podróżować.

Fakt posiadania własnej łazienki czy kuchni daje wielką swobodę, ale generuje też obowiązki.

Co zrobić ze ściekami? Należy je podzielić na dwie grupy – dwa spusty.

Pierwszy to tzw. szara woda, która powstaje po myciu naczyń czy kąpieli. Nie wolno jej wylewać na trawę, tylko w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Takie są zarówno na kempingach, jak i miejscach obsługi podróżnych.

W zupełnie innych miejscach (także wyznaczonych) odprowadzamy ścieki z toalet.

Co zrobić, kiedy chcemy zatrzymać się w lesie, na uboczu, a nie na zorganizowanym kempingu?

Jest to oczywiście dozwolone, ale by pozbyć się ścieków, musimy skorzystać z tzw. serwisu na MOP-ie (bezpłatnie) lub kempingu (koszt ok. 10 do 15 zł).

Na co narzekają amatorzy karawaningu w Polsce?

Głównie na zbyt małą liczbę punktów serwisowych w MOP-ach, co często generuje spore kolejki. Brakuje również miejsc parkingowych dla większych pojazdów, jakimi są kampery, w dużych miastach, co utrudnia robienie zakupów. Trudno znaleźć odpowiednio długie miejsce na parkingach przed centrami handlowymi. Dużym utrudnieniem są również dodatkowe opłaty, jeśli DMC pojazdu przekracza 3,5 t. Wówczas trzeba się zarejestrować w systemie e-TOLL jako ciężarówka i płacić więcej za przejazdy autostradami.

Czytaj więcej

Wakacje kamperem a prawo drogowe

Od dwóch lat, tj. od czasu pandemii, karawaning w Polsce przeżywa wyjątkowy rozkwit. Zarejestrowanych jest w sumie ponad 155 tys. kamperów i przyczep. Ich miłośnicy mają do dyspozycji ponad 450 kempingów w Polsce.

Kamper albo przyczepa w czasach zarazy dawały poczucie bezpieczeństwa. Nie trzeba było korzystać ze wspólnych sanitariatów, można było samemu gotować, a nawet pracować.

Pozostało 89% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach