Autem z wypożyczalni można ruszyć na wakacje pod pewnymi warunkami

Wynajęcie samochodu, aby wyjechać nim do państwa Unii Europejskiej, nie jest skomplikowane. Trzeba jednak uzyskać na to zgodę wynajmującego.

Publikacja: 02.06.2022 19:28

Autem z wypożyczalni można ruszyć na wakacje pod pewnymi warunkami

Foto: Adobe Stock

Wypożyczenie auta jest bardzo wygodną opcją. I to zarówno jeśli chodzi o służbowe podróże po kraju, jak i wynajem samochodu na wakacje.

Wynajem samochodu jeszcze do niedawna kojarzył się z luksusem. Obecnie jest to jednak środek transportu dostępny dla każdego. Szeroka oferta modeli aut sprawia, że ceny są zróżnicowane, a zatem osiągalne dla większości osób korzystających z wakacyjnego wypoczynku.

Wypożyczenie auta na wakacje daje możliwość skorzystania z samochodu takiej klasy i wielkości, jaka jest nam potrzebna. Czy to opłacalne?

Wynajem samochodu nie jest już tak drogi, jak był jeszcze kilkanaście lat temu. Koszt rozpoczyna się już od 40 zł za dobę za wypożyczenie małego miejskiego samochodu. Jeśli przekalkuluje się czas, koszty ponoszone na inne środki transportu i związany z tym dyskomfort, a nawet koszt dojazdu własnym autem (paliwo, eksploatacja, dodatkowe ubezpieczenie), okazuje się, że wynajęcie auta na wakacjach jest naprawdę opłacalne.

Samochody na wakacje wynajmować można do przemieszczania się na miejscu. Aby odwiedzić wszystkie interesujące miejsca w Trójmieście i okolicach, przyda się samochód. Ale można też wypożyczyć auto w Szczecinie i pojechać nim na wakacje nad jeziora, w góry albo za granicę. Wypożyczamy samochody też na bardzo krótkie terminy – wycieczki kilkugodzinne, jednodniowe, weekendowe i dłuższe. Jeśli wynajmiesz samochód na 10 dni, 11 dobę otrzymasz od nas gratis. Powyżej 14 dni rabat np. 20 proc., a na miesiąc i dłużej można liczyć na specjalną ofertę.

W przypadku przemieszczania się autem po kraju wystarczy spełniać określone warunki, które opisane są w regulaminie. Zalicza się do nich m.in. posiadanie prawa jazdy od minimum roku oraz ukończenie 21 lat. Jeżeli jednak osoba wypożyczająca samochód ma zamiar odbyć podróż zagraniczną, musi o tym poinformować wypożyczalnię (na ogół nie później niż 24 h przed odbiorem pojazdu). Nie wszystkie firmy wyrażają bowiem na to zgodę, a przekroczenie granicy z pominięciem zapisów znajdujących się w regulaminie oraz umowie może grozić poważnymi konsekwencjami. Dotyczy to zarówno nowych, jak i stałych klientów.

A czy odbycie podróży wynajętym samochodem za granicę jest możliwe? Wiele firm pozwala na przekraczanie granicy samochodem z wypożyczalni, jednak wiąże się to z opłatą uwzględniającą zwiększenie limitu kilometrów. Taka opcja czasem kosztuje zaledwie 50 złotych, ale w niektórych przypadkach może sięgać nawet kilkuset złotych.

Wyjazd do jednego z państw członkowskich UE w większości przypadków nie stanowi żadnego problemu, ponieważ obowiązuje w nich polska polisa OC. Większym problemem może być za to ubezpieczenie AC, które będzie dotyczyć tylko obszaru Polski (wszystko zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego). Ubezpieczyciel może oferować jednak różne warianty ubezpieczenia, dzięki czemu, po rozszerzeniu, polisa AC będzie obowiązywać na terenie całej Unii. Tutaj najemca musi się liczyć z poniesieniem nadprogramowych kosztów za dodatkową usługę.

Podsumowując, wyjazd wypożyczonym samochodem do krajów Unii Europejskiej jest możliwy, gdy: wynajmujący wyrazi oficjalną zgodę, zostanie uiszczona dodatkowa opłata za wyjazd zagraniczny, obejmująca zwiększony przebieg pojazdu, a ponadto najemca zadeklaruje, że miejscem przeznaczenia, do którego się udaje, jest wyłącznie państwo leżące na terenie Unii.

Gorzej jest, kiedy wybieramy się do państw nienależących do Wspólnoty, a w szczególności takich jak Białoruś czy Mołdawia.

Czytaj więcej

Wakacje autem 2021: Uwaga na drogach za granicą

Wypożyczenie auta jest bardzo wygodną opcją. I to zarówno jeśli chodzi o służbowe podróże po kraju, jak i wynajem samochodu na wakacje.

Wynajem samochodu jeszcze do niedawna kojarzył się z luksusem. Obecnie jest to jednak środek transportu dostępny dla każdego. Szeroka oferta modeli aut sprawia, że ceny są zróżnicowane, a zatem osiągalne dla większości osób korzystających z wakacyjnego wypoczynku.

Pozostało 88% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach