Przedawnienie punktów karnych nakładanych na kierowców jest możliwie – twierdzą prawnicy. Dyskusja rozpoczęła się po zmianach, do których doszło w styczniu 2022 r. Od tego momentu punkty karne przedawniają się po dwóch latach, nie zaś, jak wcześniej, po roku. Chodzi o różnice w wyznaczaniu początku biegu terminu. U ministra infrastruktury upomina się o to RPO i grupa posłów.
W odpowiedzi ministerstwo podaje, że nie widzi potrzeby zmian w art. 98 ustawy o kierujących pojazdami. Potrzebna jest jeszcze odpowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji. Do dziś jej nie ma.
Rzecznik praw obywatelskich pisze do ministra infrastruktury, że różne rodzaje mandatów stają się prawomocne w różnych terminach i wynikają z tego dalej idące konsekwencje dla obliczania terminów.
Czytaj więcej
Na kurs redukujący punkty karne można się zapisać nawet kilka razy w tygodniu. Jest popyt, są kursy – tłumaczą WORD. Wkrótce taka działalność się skończy.
Przykład? Mandat gotówkowy staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny, a kredytowy – z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego. Z kolei zaoczny staje się prawomocny z chwilą uiszczenia uprawnionemu organowi grzywny w 14-dniowym terminie; w razie jej nieopłacenia do sądu kierowany jest wniosek o ukaranie w zwyczajnym trybie wykroczeniowym. Orzeczenie sądu, w tym wymierzające grzywnę, staje się prawomocne, gdy nie zostanie wniesiony środek zaskarżenia od wyroku pierwszej instancji lub po wydaniu wyroku przez sąd drugiej instancji.