Kiedy na Covid-19 zachoruje uczeń, na nauczanie zdalne kierowana jest cała jego klasa. Z domu uczą się nawet uczniowie zaszczepieni, choć nie są objęci kwarantanną. W przypadku szkół wyższych może być inaczej.
Bez segregacji sanitarnej
Jak argumentuje ministerstwo, przepisy umożliwiające przejście na nauczanie zdalne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych nie wprowadzają segregacji sanitarnej w związku z zaszczepieniem przeciwko Covid-19. Zatem przejście na nauczanie zdalne po zawieszeniu zajęć nie może dzielić oddziału lub grupy wychowawczej na uczniów zaszczepionych pracujących stacjonarnie i niezaszczepionych pracujących zdalnie.
Czytaj więcej
1 października rozpoczyna się nowy rok akademicki. Po ponad półtorarocznej rocznej przerwie studenci wrócą do nauki stacjonarnej. Jak będzie wyglądało studenckie życie?
Wytyczne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i sanepidu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, obowiązujące od początku września, nie wprowadzają rozwiązań organizacyjnych ze względu na przyjęcie szczepionki przez ucznia. Wytyczne dla szkół wyższych na nowy rok akademicki opublikowano dopiero 30 września. Są bardzo ogólne i nie przewidują podziału studentów ze względu na szczepienie.
Na pytanie, czy w przypadku zachorowania studenta uczelnia ma obowiązek zorganizowania nauki zdalnej, Ministerstwo Edukacji i Nauki odpowiada, że uczelnie mają w tym zakresie autonomię.