Takie poprawki zgłosili senatorowie podczas prac nad ustawą o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.
Wyższy próg
Czternastkę wprowadziła po raz pierwszy ustawa o kolejnym w 2021 r., dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (DzU z 2021 r., poz. 432).
Chociaż miała być wypłacona jednorazowo, seniorzy do tej pory otrzymali już dwa przelewy w wysokości równej kwocie najniższej emerytury obowiązującej po marcowej waloryzacji. Z kolei za sprawą ustawy, która jest obecnie procedowana w Senacie, wejdzie ona do systemu na stałe.
Niezmienne pozostają natomiast kryteria warunkujące jej przyznanie. Zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm czternastka będzie ponownie przysługiwać osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Jej wypłata będzie z kolei nadal zależna od wysokości pobieranego świadczenia podstawowego. Pełną kwotę dostaną jedynie osoby z miesięczną wypłatą z organu rentowego nieprzekraczającą 2,9 tys. zł. Pozostałym będzie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą kryterium, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.