Nowa ustawa realizująca unijne rozporządzenie 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) ma wejść w życie 23 marca 2022 r.
Na podstawie nowych przepisów Polacy od 15. roku życia zyskają możliwość oszczędzania na emeryturę nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach UE. Oszczędności będą gromadzone na zasadach podobnych do regulacji, które sprawdziły się w Polsce w IKE. Dochody z inwestowania wpłaconych na OIPE środków będą zwolnione z opodatkowania. Pod warunkiem jednak, że wypłata tych środków nastąpi dopiero po osiągnięciu 60 lat przez oszczędzającego lub 55 lat, ale po nabyciu uprawnień emerytalnych oraz dokonywaniu wpłat na subkonto OIPE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo też dokonaniu ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o ich wypłatę.
10 proc. od zagranicznych środków
Inaczej będzie, jeśli dany pracownik zdecyduje się na oszczędzanie w zagranicznej instytucji finansowej. A dla takich właśnie osób został utworzony system transgranicznego oszczędzania na przyszłość. Będzie to więc także system, z którego może skorzystać kilkaset tysięcy Polaków, którzy co roku wyjeżdżają do pracy w innych państwach Unii Europejskiej.
Z uzasadnienia do nowych przepisów wynika bowiem, że każde państwo członkowskie ustala zasady opodatkowania tych środków.
Ministerstwo Finansów planuje, że oszczędności zebrane na zagranicznym subkoncie OIPE będą podlegały w Polsce 10-proc. zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do nowych przepisów, nie ma przy tym znaczenia, z jakiego tytułu takie świadczenie z zagranicznego konta lub subkonta będzie wypłacane. Zdaniem Ministerstwa Finansów takie rozwiązanie znacznie uprości opodatkowanie przychodów uzyskanych ze środków z zagranicznych kont lub subkont OIPE uzyskiwanych przez polskich rezydentów, bez potrzeby wnikania w system preferencji podatkowych przyznanych w państwie, w którym było prowadzone OIPE.