Co zdominuje kampanię prezydencką w 2025 roku? Marcin Duma podkreśla, że kandydat na prezydenta w obecnych warunkach „musi być wiarygodny w kwestii bezpieczeństwa”, najlepiej być kojarzony z tymi sprawami oraz posiadający w oczach wyborców kompetencje w zarządzaniu.
Ekspert analizuje także możliwy wpływ wyniku wyborów w USA na nastroje wyborców w Polsce. Wygrana Donalda Trumpa mogłaby wzmocnić prawicową retorykę, natomiast zwycięstwo Kamali Harris „byłoby optymalnym scenariuszem dla Trzaskowskiego”. Jak to może wyglądać pod względem narracji obydwu głównych sił? - Wygrana Donalda Trumpa to dowód na to, że prawicowy populizm wciąż zachowuje zdolność wygrywania, a wygrana Kamali Harris pokazałaby, że populizm prawicowy nie ma powrotu – taki scenariusz przedstawia Duma.
Czytaj więcej
Bukmacherzy dają już 56,5 proc. prawdopodobieństwa, że miliarder zdobędzie Biały Dom. Od 1866 roku pomylili się tylko dwa razy.
Rozmówcy podkreślają też, że dynamika kampanii będzie wyjątkowo zmienna, co sprawia, że nawet pozornie stabilne sondaże mogą okazać się nietrwałe. - Wybory prezydenckie są spersonalizowane. To kandydat staje się soczewką, przez którą wyborcy filtrują swoje emocje i nadzieje – podkreśla Duma.