Były premier Chin nie żyje. Zmarginalizowany przez Xi polityk zmarł na zawał serca

Li Keqiang, były premier Chin, zmarł w piątek na zawał serca - podaje Reuters.

Publikacja: 27.10.2023 05:30

Li Keqiang

Li Keqiang

Foto: AFP

arb

Li zmarł 10 miesięcy po przejściu na polityczną emeryturę, po dekadzie na stanowisku premiera (2013-2023). Miał 68 lat.

Li Keqiang, były premier Chin, zmarł w Szanghaju po nagłym ataku serca

Były premier Chin w przeszłości był postrzegany jako pretendent do walki o kierownictwo w Komunistycznej Partii Chin. W ostatnich latach był jednak marginalizowany przez prezydenta Chin, Xi Jinpinga, poszerzającego zakres swojej władzy.

Li był zwolennikiem większego otwarcia gospodarki Chin na siły wolnorynkowe. Ostatecznie musiał jednak ulec woli Xi, który opowiadał się za większą kontrolą państwa, a poparcie dla niego w kierownictwie KPCh słabło wraz z pojawianiem się na najwyższych stanowiskach państwowych stronników Xi.

"Towarzysz Li Keqiang, odpoczywając w Szanghaju w ostatnich dniach, doznał nagłego ataku serca 26 października, a wielogodzinna walka o jego życie nie powiodła się, zmarł w Szanghaju 10 minut po północy 27 października" - podał chiński nadawca publiczny CCTV.

Chińscy internauci nie ukrywają, że są zszokowani informacją. Niektóre rządowe strony przeszły na czarno-białą wersję, jako oznakę żałoby. Na Weibo, chińskim odpowiedniku X (dawnego Twittera) przycisk "Lubię to" zmienił się w ikonę "żałoby" w kształcie chryzantemy.

W wypowiedzi z 2022 r. Li Keqiang w zawoalowany sposób krytykował Xi Jinpinga

Li ustąpił ze stanowiska premiera w marcu.

W sierpniu 2022 roku składając wieniec pod pomnikiem Denga Xiaopinga, przywódcy, który przeprowadził transformację chińskiej gospodarce, Li mówił, że "reformy i otwieranie (gospodarki) nie ustaną". - Jangcy i Żółta Rzeka nie zmienią biegu - dodawał.

Czytaj więcej

Xi Jinping porównany do cesarza, więc książka znika z półek księgarń

Fragmenty tego przemówienia były szeroko rozpowszechniane w chińskim internecie, ale ostatecznie zostały ocenzurowane w związku z uznaniem ich za ukrytą krytykę polityki Xi.

Li wywołał też dyskusję w kraju na temat ubóstwa i nierówności społecznych stwierdzając w 2020 roku, że 600 mln osób w Chinach żyje za mniej niż równowartość 140 dolarów miesięcznie.

- Li prawdopodobnie zostanie zapamiętany jako zwolennik wolniejszego rynku i stronnik ubogich - ocenił Wen-Ti Sung, politolog z Australian National University. - Ale przede wszystkim zostanie zapamiętany z tego, kim mógłby się stać - dodał nawiązując do postrzegania Li jako pretendenta do rządzenia Chinami.

W chińskich mediach społecznościowych niektórzy internauci komentując śmierć Li wspominają piosenkę "Szkoda, że to nie byłeś ty", co ma być zawoalowaną krytyką Xi. Piosenka stała się popularna po śmierci byłego prezydenta Chin, Jianga Zemina.

Li zmarł 10 miesięcy po przejściu na polityczną emeryturę, po dekadzie na stanowisku premiera (2013-2023). Miał 68 lat.

Li Keqiang, były premier Chin, zmarł w Szanghaju po nagłym ataku serca

Pozostało 93% artykułu
Polityka
Czy Rosja użyje broni jądrowej? Ławrow został zapytany o „czerwone linie”
Polityka
Wybory prezydenckie w USA: Donald Trump i Kamala Harris na remis
Polityka
Koalicja skrajnych partii na wschodzie Niemiec? AfD mówi o zdradzie ideałów
Polityka
Von der Leyen i wąski krąg władzy
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Polityka
Donald Trump zmienia plany. Nie dojdzie do spotkania z Andrzejem Dudą