Czy można odliczyć podatek od nieruchomości od od przychodu z najmu?

Podatnik na ryczałcie nie ma prawa do odliczenia należnego podatku od nieruchomości od przychodu z najmu.

Publikacja: 12.09.2024 07:22

Czy można odliczyć podatek od nieruchomości od  od przychodu z najmu?

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę podatnika, który starał się przekonać fiskusa, że może rozliczyć jeden podatek w ramach innego.

Konkretnie chodziło o podatek od nieruchomości. We wniosku o interpretację mężczyzna wyjaśnił, że wynajmuje utwardzony plac użytkowy wraz z częścią budynku – halami przemysłowymi. Zgodnie z umową najemca płaci mu miesięczny czynsz. Zaznaczył jednak, że podatek od wynajmowanej nieruchomości płaci w całości sam.

Podatnik tłumaczył, że ze względu na niedopuszczalność rozliczania kosztów przy ryczałcie jego faktyczny dochód z najmu jest zdecydowanie zaniżony. A ponadto brak możliwości odliczenia podatku od nieruchomości zdecydowanie zawyża jego przychód do opodatkowania ryczałtem. Dlatego uważał, że ma prawo pomniejszyć roczną podstawę opodatkowania ryczałtem o wartość opłaconego do gminy podatku od tej właśnie nieruchomości.

Czytaj więcej

Nowe zasady opodatkowania najmu. Precedensowy wyrok NSA

Ryczałtowiec podkreślił, że nie chodzi mu o kwestię kosztów uzyskania przychodów związanych z wynajmem nieruchomości, lecz zasady opodatkowania ich zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W jego ocenie jednoznaczne ustalenie podstawy opodatkowania staje się szczególnie ważne z uwagi na to, że od 1 stycznia 2023 r. jedyną możliwą formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego nieruchomości jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wskazał również, że jest emerytem, nie prowadzi działalności, a wynajem ma charakter prywatny. A wniosek dotyczy 2023 r.

Te argumenty nie przekonały fiskusa. Kategorycznie stwierdził, że podatnik nie ma prawa do pomniejszenia przychodu z najmu o wartość podatku od nieruchomości.

Urzędnicy podkreślili, że ustawa o zryczałtowanym PIT zawiera zamknięty katalog wydatków podlegających odliczeniu od przychodu. Podatku od nieruchomości nie ma na tej liście.

Fiskus nie zgodził się też z zarzutem podatnika, że „nie płaci się podatku od podatku”. Podatek od nieruchomości jest bowiem niezależny od podatku dochodowego. Ponadto podatki te różnią się od siebie w zasadniczych kwestiach jak tym, kto jest opodatkowany, co podlega opodatkowaniu oraz sposobem poboru.

Ryczałtowiec poszedł do sądu i przegrał. Szczeciński WSA zgodził się z fiskusem, że kluczowy dla sprawy jest art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym PIT. Zgodnie z nim podatnik korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu przychodów z najmu prywatnego ma prawo do odliczania od podstawy opodatkowania, tj. od przychodu wydatków ściśle wskazanych w ustawie o PIT. Na liście jest 10 pozycji, m.in. straty podatkowe, zapłacone w roku podatkowym określone składki na ubezpieczenia społeczne, ulgi rehabilitacyjna, na zabytki czy na darowizny.

Zdaniem WSA ustawa o zryczałtowanym PIT bezpośrednio zatem wskazuje dopuszczalne odliczenia od przychodu. Katalog odliczeń jest zamknięty. A to oznacza, że podatnik opodatkowujący przychody na zasadzie ryczałtu nie ma możliwości pomniejszania podstawy opodatkowania o inne wydatki niż te, które zostały określone wprost w art. 11 ustawy o zryczałtowanym PIT. Co więcej, sąd uznał, że przepis jest jasny, i nie dopatrzył się najmniejszych wątpliwości, które mogłyby być rozstrzygane na korzyść skarżącego.

Jak podkreślił WSA, gdyby celem ustawodawcy w ustawie o ryczałcie ewidencjonowanym było umożliwienie podatnikowi odliczenia podatku od nieruchomości w ramach przychodu z najmu, wyraziłby taką intencję wprost w spornej normie. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Sz 261/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę podatnika, który starał się przekonać fiskusa, że może rozliczyć jeden podatek w ramach innego.

Konkretnie chodziło o podatek od nieruchomości. We wniosku o interpretację mężczyzna wyjaśnił, że wynajmuje utwardzony plac użytkowy wraz z częścią budynku – halami przemysłowymi. Zgodnie z umową najemca płaci mu miesięczny czynsz. Zaznaczył jednak, że podatek od wynajmowanej nieruchomości płaci w całości sam.

Pozostało 87% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach