Siostra jest w zerowej grupie, w której darowizny są zwolnione z podatku. Ale małżonek siostry już nie. Czy to oznacza, że darowizna działki ze wspólnego małżeńskiego majątku będzie w połowie opodatkowana? Nie będzie, skarbówka potwierdza, że mamy pełne zwolnienie.
Czy darowizna jest opodatkowana?
Spójrzmy na najnowszą interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Wystąpiła o nią kobieta, która ma dostać od siostry działkę z rozpoczętą budową domu. Nieruchomość należy także do szwagra, jest częścią wspólnego małżeńskiego majątku.
Czy darowizna jest opodatkowana? Kobieta twierdzi, że nie. Powołuje się na art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przypomnijmy, że zgodnie z tym przepisem bez daniny są darowizny otrzymane przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę (jest to tzw. grupa zerowa). Art. 4a ustawy nie wymienia szwagierki ani szwagra, kobieta twierdzi jednak, że mąż jej siostry nie będzie stroną umowy. Wyrazi jedynie zgodę, zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, na darowiznę ze wspólnego majątku. Będzie ona dokonana wyłącznie przez siostrę. A darowizny między rodzeństwem są zwolnione z podatku.
Fiskusa przekonały te argumenty. Przyznał, że zgoda szwagra na darowiznę nie powoduje skutków podatkowych. Z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że taka zgoda jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności małżonka, w sytuacji, gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Nie można jednak z tego wywodzić, że drugi z małżonków również staje się stroną umowy.
Jeżeli więc umowa została zawarta jedynie między obdarowaną a jej siostrą, to mimo że działka należy do wspólnego majątku małżeńskiego, darowizna jest w całości zwolniona z podatku.