Jeśli wartość darowizny nie przekroczy 36 120 zł, nie trzeba nic zgłaszać skarbówce (przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, oraz w ciągu pięciu poprzednich lat). Powyżej limitu składamy w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba że nabycie następuje w formie aktu notarialnego). Mamy na to sześć miesięcy. Przy darowiźnie pieniężnej jest dodatkowy warunek. Jeśli przekroczy 36 120 zł, musi być potwierdzona przelewem. Przepisy mówią o udokumentowaniu jej dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.
Mężczyzna uważa, że warunki zwolnienia są spełnione. Także ten dotyczący kręgu osób, które należą do najbliższej rodziny (zerowa grupa). Argumentuje, że szwagier nie jest stroną umowy. Pieniądze dostał od siostry, szwagier tylko zaakceptował całą operację. Ponieważ darowizny od rodzeństwa są zwolnione z podatku, mężczyzna nie musi go płacić.
Skarbówkę przekonały te argumenty. Przyznała, że zgoda męża siostry na dokonanie darowizny nie powoduje skutków podatkowych. Z przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że taka zgoda jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności małżonka w sytuacji, gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Nie można jednak z tego wywodzić, że drugi z małżonków również staje się stroną umowy.
Jeżeli więc umowa została zawarta jedynie między obdarowanym a jego siostrą, to mimo że środki pochodzą ze wspólnego majątku małżeńskiego, darowizna jest w całości zwolniona z podatku.
„Dokonanie darowizny środków pieniężnych przez Pana siostrę na Pana rzecz (udokumentowanej dowodem przekazania na Pana rachunek bankowy) będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy. Tym samym nie będzie Pan zobowiązany do zapłacenia podatku od spadków i darowizn od połowy darowizny z uwagi na istniejącą w małżeństwie Pana siostry ustawową wspólność małżeńską” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.131.2023.1.PB