W środę Trybunał Konstytucyjny (TK) wydał bardzo ważny wyrok dla tysięcy właścicieli miejsc postojowych w blokach mieszkaniowych. Wynika z niego, że zróżnicowanie stawek podatku od garaży, w zależności od tego, czy stanowią one odrębną własność czy są jedynie przynależne do mieszkania, jest niezgodne z ustawą zasadniczą.
Zakwestionowane przepisy utracą jednak moc obowiązującą dopiero w końcu grudnia 2024 r.
Danina razy dziesięć...
Wyrok zapadł w związku ze skargą konstytucyjną właścicieli, którzy kupili mieszkanie z miejscem postojowym w garażu wielostanowiskowym w tym samym bloku. Jak w wielu innych przypadkach, garaż został wyodrębniony jako samodzielny lokal niemieszkalny, dla którego prowadzona jest oddzielna księga wieczysta. W związku z tym małżonkom za garaż ustalono podatek od nieruchomości według stawek dla budynków lub ich części pozostałych. W praktyce oznaczało to ustalenie daniny według ponad dziesięciokrotnie wyższej stawki niż stosowana dla miejsc mających jedną księgę z mieszkaniem. Podatnicy spór podatkowy jednak prawomocnie przegrali. Szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę dopiero w TK.
1 zł za metr kwadratowy wynosi dziś niższa mieszkaniowa stawka podatku od nieruchomości
Trybunał uznał, że przepisy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie, w jakim umożliwiają uznanie wyodrębnionego garażu w budynku mieszkalnym za jego część o odmiennym niż mieszkalny charakterze są niezgodne z konstytucją. Ponadto naruszają ją , bo uzależniają zastosowanie odpowiednich stawek dla garaży w bloku mieszkalnym od jego wyodrębnienia – lub nie – jako własności.