Rzecznik wystąpił do MF w tej sprawie, gdyż od dłuższego czasu otrzymuje skargi w sprawie podatku od nieruchomości od podziemnych garaży/miejsc postojowych w budynkach wielomieszkaniowych. Gdy stanowisko garażowe jest odrębną nieruchomością (ma odrębną księgę wieczystą), obowiązuje wyższa stawka podatku. W przypadku posiadania jednej księgi wieczystej na mieszkanie i miejsce postojowe w tym samym budynku, podatek może być niższy.
Stosowanie dwóch różnych stawek jest usankcjonowane w orzecznictwie sądów administracyjnych. W uchwale w składzie siedmiu sędziów Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że garaż stanowiący odrębną własność podlega innemu (wyższemu) opodatkowaniu, niż garaż przynależny do lokalu.
Jednak obywatele nie mogą się z tym pogodzić. Podkreślają, że niezależnie, czy garaż jest nieruchomością odrębną, czy nie, w rzeczywistości pełni tę samą funkcję. Wskazują też, że to do dewelopera należy decyzja, czy miejsce postojowe będzie stanowiło lokal mieszkalny jako pomieszczenie przypisane do lokalu mieszkalnego, czy też jako udział we współwłasności garażu stanowiącego odrębną nieruchomość. Skarżących niepokoi również fakt, że jest to kolejny przykład sprawy, która od dawna oczekuje na rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym.
RPO zapytał więc Ministra Finansów, czy zamierza przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i wprowadzić jednolitą stawkę podatku od miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych.
Czytaj więcej: