Cieślik&Górski: 2024. Rok rotacyjny

Jak mówi Paulo Coelho: 2024 to więcej niż 2023, ale mniej niż 2025. Dla jednych za dużo, dla innych za mało, dla nas w sam raz, żeby przewidzieć przyszłość.

Publikacja: 29.12.2023 17:00

Cieślik&Górski: 2024. Rok rotacyjny

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Styczeń

Kryzys wokół TVP zażegnany. Kompromis z entuzjazmem przyjmują obie strony politycznego konfliktu. I znowu najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich okazuje się prezes Kurski. Tym razem rotacyjny. Przez pół roku funkcję prezesa Telewizji Polskiej pełnić będzie Jacek Kurski, a przez drugie pół Jarosław Kurski. Strony umowy ustalają, że połowy są równe.

Luty

Uchwała sejmowa, wyrażająca wolę większości, zostaje uznana za najlepsze narzędzie stanowienia prawa. Senat okazuje się niepotrzebny. Podobnie jak prezydent. Andrzej Duda odwołanie ze stanowiska przyjmuje z zadowoleniem. Wreszcie może pojeździć na nartach. Zwłaszcza że w ramach odszkodowania za utracone korzyści dostaje skipassy na wszystkie wyciągi świata.

Marzec

Marszałek Hołownia przez aklamację wybrany Misterem Polski. Ponieważ feministki uznają wybór za seksistowski, w ramach równouprawnienia otrzymuje też tytuł Miss Polonia. Pomnik Szymona Hołowni staje koło Belwederu. Na postumencie opuszczonym przez mniej zasłużonego dla Polski marszałka. Niejakiego Piłsudskiego.

Kwiecień

Koalicja 15 października, w niektórych kręgach zwana koalicją 13 grudnia, zdecydowanie wygrywa wybory samorządowe. W Warszawie, przy 100-procentowej frekwencji, Rafał Trzaskowski zdobywa 99,99 procentu głosów. Po wnikliwym śledztwie dziennikarskim okazuje się, że przeciwko jego reelekcji głosowała Monika Strzępka. Wciąż ma pretensje za odwołanie z funkcji dyrektorki Teatru Dramatycznego. W Wilanowie poparcie dla Trzaskowskiego sięga 102 procent, a to dzięki wyborcom, którzy dojechali nowym tramwajem.

Maj

Grzegorz Braun wyjeżdża z wizytą na Bliski Wschód. Za pieniądze, które na zrzutkach podarowali mu fani, zamierza kupić kilka pól roponośnych. Na miejscu jego kariera rozwija się jednak w zupełnie nieoczekiwanym kierunku. Jako specjalista od gaszenia świec chanukowych staje się prawdziwą wunderwaffe Hamasu. W kręgach wtajemniczonych znany jest jako Grzegorz bin Braun, pseudonim Gaśnica.

Czytaj więcej

Cieślik&Górski: Z Kaczyńskim w Turowie i Sławomirem w Zakopanem

Czerwiec

Przygotowując się do wyborów europejskich, Jarosław Kaczyński rusza na Berlin. Podczas swojej pierwszej wizyty za Odrą z przerażeniem odkrywa, że mieszkają tam niemal wyłącznie niemieccy agenci. Nie licząc kilku rosyjskich. W ramach reparacji prezes przyjmuje volkswagena golfa serii III. Jak wiadomo, jest to samochód z serii: Niemiec płakał, jak sprzedawał.

Lipiec

Polska wygrywa mistrzostwa w piłce nożnej, w finale odnosząc spektakularny triumf nad Wyspami Owczymi. Po drodze gromi takie potęgi futbolowe jak San Marino, Andora i Gibraltar. Robert Lewandowski zostaje królem strzelców, Wojciech przestaje być nie-Szczęsny, a kibice Legii dostają nagrodę sportowego fair play. Po czymś takim Europa już się nie podniesie. Nawet jeśli to tylko sen polskiego kibica.

Sierpień

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik w ramach przywracania praworządności zostają trzykrotnie ułaskawieni przez prezydenta i czterokrotnie skazani przez sąd. W zakładzie karnym dawni politycy nagrywają płytę, która okazuje się światowym hitem. Ich wersja „Tylko mi ciebie brak (w tym więzieniu)” zostaje numerem 1 na reaktywowanej liście Marka Niedźwieckiego, detronizując hit Kazika „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Wrzesień

W nowym roku szkolnym następują długo oczekiwane zmiany na liście lektur szkolnych. Przede wszystkim zamiast „Nad Niemnem” i legendarnych opisów przyrody, którymi zamęczono kolejne roczniki licealistów, pojawia się książkowy superhit „X”. Czyli wybór najbardziej klasycznych twitterowych (iksowych) wpisów Donalda Tuska. W ramach kolejnej reformy na listę lektur mają trafić „Złote myśli” marszałka Hołowni.

Czytaj więcej

Cieślik&Górski: Szymon zwany Rubikoniem

Październik

NBP walczy jako ostatnia reduta starej władzy – w pewnym momencie obrońcy demokracji biegają z jednej strony placu Powstańców Warszawy na drugą między siedzibą TVP Info a gabinetem Adama Glapińskiego – ale ostatecznie pada. Do Tuska, niemieckiego agenta z Zachodu, dołącza bowiem od wschodu ruski agent Tusk. Nie mogąc toczyć wojny na dwa fronty, prezes NBP schodzi do podziemia, czyli nowo wybudowanego podziemnego garażu na pl. Powstańców. Tak rodzi się mit.

Listopad

Nowa władza powołuje komisję śledczą w sprawie referendum z 15 października 2023 r. i postanawia wezwać jako świadka Aleksandra Łukaszenkę. A to dlatego, że jedno z pytań dotyczyło muru. Po błyskawicznym procesie Łukaszenko zostaje skazany, ale prezydent Duda ułaskawia go, i to na dzień przed uprawomocnieniem wyroku. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, korzystając z zamieszania, uciekają na Białoruś przez znaną tylko im dziurę w płocie. W Mińsku zaczynają tworzyć rząd na uchodźstwie.

Grudzień

6 grudnia agenci ABC, powstałego na gruzach CBA, w przebraniach mikołajów wdzierają się do wszystkich siedzib rodu Obajtków. Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, widząc w telewizji wyposażenie pałaców dawnego prezesa Orlenu, wpada w depresję. Jego złote klamki i kryształowe sedesy na nikim już nie robią wrażenia.

Styczeń

Kryzys wokół TVP zażegnany. Kompromis z entuzjazmem przyjmują obie strony politycznego konfliktu. I znowu najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich okazuje się prezes Kurski. Tym razem rotacyjny. Przez pół roku funkcję prezesa Telewizji Polskiej pełnić będzie Jacek Kurski, a przez drugie pół Jarosław Kurski. Strony umowy ustalają, że połowy są równe.

Pozostało 94% artykułu
Plus Minus
Trwa powódź. A gdzie jest prezydent Andrzej Duda?
Plus Minus
Liga mistrzów zarabiania
Plus Minus
Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem
Plus Minus
Irena Lasota: Nokaut koni
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Plus Minus
Mariusz Cieślik: Wszyscy jesteśmy wyjątkowi