Plus Minus: Czy efektem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości może być trwała zmiana sposobów wspólnego świętowania ważnych rocznic historycznych?
Głównym celem Programu Wieloletniego „Niepodległa” było wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej. O jego efektach dyskutowaliśmy z ekspertami w trakcie Kongresu Niepodległa, dwudniowej konferencji podsumowującej obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wskazali oni, że aby ocenić trwałość tej zmiany, aby to wyszło w badaniach społecznych, musimy poczekać dekadę, dwie. Ja obserwuję, że w ostatnich latach Polacy bardziej oswoili się z tematem patriotyzmu, polskiej historii, szczególnie dotyczącej odzyskania niepodległości. Mówienie o naszej kulturze, historii nie jest obciachem, a czymś naturalnym jest szukanie korzeni, punktów wspólnych naszej tożsamości. Zaczątki tej zmiany pokazują badania prowadzone co roku przez Narodowe Centrum Kultury. Na pytanie, jakie wydarzenie w naszej historii jest powodem do dumy, od 2019 roku właśnie odzyskanie niepodległości w 1918 r. wskazuje najwięcej osób, ponad jedna piąta respondentów.
Czy świętowanie było wspólnotowe i różnorodne?
Tak, to też był jeden z celów obchodów. Chodziło o to, aby część odpowiedzialności za ich organizację przenieść na środowiska lokalne, gminy, powiaty, organizacje pozarządowe. Program „Niepodległa” był narzędziem wspierania pomysłów oddolnych. W czasie sześcioletnich obchodów dofinansowano w ramach różnych schematów ponad 2 tysiące projektów w kraju i za granicą. Odbyło się ponad 11 tysięcy wydarzeń, niezwykle różnorodnych: to były i wielkie wystawy w czołowych muzeach narodowych, i wielkie koncerty w kraju i za granicą, ale też wydarzenia lokalne – pikniki, festyny, pokazy rekonstruktorów, gry miejskie i terenowe, warsztaty, spotkania. W programach dotacyjnych dodatkowo punktowano odniesienia do dziedzictwa lokalnego, aby poszukiwać, na nowo odkrywać i promować historie lokalne.
Powiedział pan, że celem tych obchodów było wzmacnianie wspólnoty. Czy poczucie wspólnoty może być trwałe?