Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia i życia ludzi. Z jego spożywaniem wiąże się 200 rodzajów chorób i urazów. Corocznie w Polsce, w wyniku bezpośredniego i pośredniego spożycia alkoholu, umiera około 10–12 tys. osób. W 2019 r. odnotowano ponad 1000 zgonów z powodu zatruć alkoholem, ponad 8 tys. zgonów z powodu chorób wątroby oraz ponad 3 tys. z powodu zaburzeń psychicznych związanych z używaniem alkoholu. Inne choroby związane z jego nadużywaniem to m.in. nowotwory.
By walczyć z alkoholizmem, jednostki samorządu terytorialnego są zobligowane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania. Mają także inicjować i wspierać przedsięwzięcia prowadzące do zmiany obyczajów związanych ze sposobem spożywania alkoholu, przeciwdziałać powstawaniu i usuwać jego zgubne skutki. Znowelizowana na początku 2018 r. ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi dała gminom możliwość elastycznej walki z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Jednak jak pokazują statystyki, zaledwie niewielki odsetek gmin zdecydował się na skorzystanie z tych nowych możliwości. Z danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (powstałe w styczniu tego roku z połączenia Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii) wynika, że w 2020 r. (ostatnie dostępne dane) nieliczne zdecydowały się na własne uchwały ograniczające fizyczną dostępność napojów alkoholowych.
Czytaj więcej
O ponad jedną trzecią wzrosła w Polsce liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Dzieci i młodzi ludzie wchodzący w dorosłość stają się coraz częstszymi gośćmi w gabinetach psychiatrów. W zachowaniu równowagi psychicznej nie pomaga zabetonowany system edukacji i hejt w internecie, którego ofiarami pada coraz więcej młodych Polaków. O tym, jak wygląda szkoła po pandemii, o presji na dobre oceny i dlaczego, by ratować młodych, trzeba też zmienić rodziców, z Joanną Ćwiek z działu krajowego „Rzeczpospolitej” rozmawia Michał Płociński.
Rośnie spożycie
W 2020 r. ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu obowiązywało w sumie w 720 gminach (678 z nich takie uchwały podjęło we wcześniejszych latach). W 2402 na 2477 polskich gmin ograniczono liczbę punktów sprzedaży alkoholu. Dodatkowo w 57 gminach zdecydowano się na zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, a w 177 na basenach i kąpieliskach.