Do historii przeszły coroczne zabawy sylwestrowe, a także huczne wesele, na które w 1945 r. przybyło około stu gości. Pobierali się: Halina i Tadeusz Kwiatkowski, sekretarz Związku Literatów Polskich, a chrztu ich córce udzielał rok później na Krupniczej Karol Wojtyła.
Czytaj więcej
Jestem historykiem i mieszkańcem Warszawy, wobec której żywię mieszane uczucia" – przyznaje Błażej Brzostek, autor „Wstecz. Historii Warszawy do początku", czyli biografii stolicy.
Na Krupniczej 22 Leon Kruczkowski napisał „Niemców", Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament", a Stanisław Dygat „Pożegnania". Tadeusz Kwiatkowski wspominał: „Było o czym rozprawiać w stołówce. Stasiu Dygat był w swoim żywiole, kpił z kolegów, których nie darzył nadmierną sympatią, i cytując ich wypowiedzi, opatrywał je ironicznymi komentarzami, a że mało kogo szanował, tych uszczypliwych docinków nasłuchaliśmy się sporo".
Po 1970 r. więcej było w Domu poetów niż prozaików i dramaturgów. Wśród nich poetka Ewa Lipska (w mieszkaniu po Halinie Poświatowskiej), która „nie miała nawet stołu", bo trudno byłoby go zmieścić na 12 m2.
Czytaj więcej
Autor: Piotr Oczko – anglista, polonista, niderlandysta i historyk sztuki. Pisze o sobie tak: „z wyboru mentalny Holender i amsterdamczyk". Lektura jego książki to potwierdza. W „Pocztówce z Mokum" znalazło się 21 szkiców o Holandii, z których większość publikowana była wcześniej na łamach miesięcznika „Znak", choć w nieco innym kształcie . Tytułowe Mokum (tak rodowici amsterdamczycy nazywają swoje miasto) oznacza bezpieczne miejsce, przystań. Takim jest też dla autora. W Amsterdamie przemierza bowiem nawet po 20 km dziennie, w rodzinnym Krakowie uporczywie siedzi w domu.