Zacząłbym tak... Dawno temu w Ameryce. Ellis Island – wyspa imigrantów. Ponury, dżdżysty poranek. Do brzegu dobija parostatek. Setki wynędzniałych ludzi, udręczonych długą podrożą, brudnych i głodnych, stoją w kolejce do kontroli paszportowej. Włosi, Niemcy, Żydzi, Polacy, Irlandczycy. Pośród nich dziewiętnastoletni Lejb Fogelman, były student Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W lewej ręce trzyma walizkę z tekturowej imitacji skory. W prawej – podobną do paszportu książeczkę zwaną dokumentem podroży. Dokument zaświadcza, że jego posiadacz nie jest obywatelem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zgadza się?
Ja akurat dotarłem do Nowego Jorku samolotem, a walizki miałem dwie. Ale niech będzie. Bo to moja historia. Opowiem o tym, co naprawdę zapamiętałem, lecz opowiem tak, jak chcę to pamiętać. A czy wtedy padał deszcz, czy świeciło słońce, nie ma żadnego znaczenia. I tak będzie do końca naszej rozmowy. Moja i tylko moja prawda.
Dawno temu w Ameryce... Ląduję na nowojorskim lotnisku. W hali przylotów kłębi się tłum oczekujących, a wśród nich tłusty, spocony ortodoksyjny Żyd. Rzuca się na mnie, obejmuje i oblewa łzami. Co chwilę wykrzykuje imię mojej mamy: „Rojze! Rojze!", znowu przytula, chwyta mnie za policzki, dosłownie je wyrywa, wykrzykuje imiona żywych i zmarłych członków naszej rodziny, a po każdym imieniu coraz głośniej płacze. To wujek Jojne Chaim, brat mamy. Obok niego stoi kobieta. Brzydka, chuda i skręcona niczym nawinięta na coś gumka. W dodatku widać, że musi golić sobie brodę. To ciotka Fradla. Na mnie patrzy podejrzliwie, co zrozumiałe, bo przybyła jeszcze jedna gęba do żywienia. Ale ciotka stara się ukryć niechęć, jestem przecież „ostatnim Mohikaninem", ostatnim Fogelmanem wyrwanym z tamtego świata.
Przyjaciel z Żoliborza
Wujek Jojne i ciotka Fradla to osobna historia. Przed wojną Gurmanowie, czyli rodzina mamy, mieszkali w Pułtusku. Rodzina ciotki Fradli w Różanie. U Gurmanów bieda dosłownie piszczała, a ojciec Fradli uchodził za magnata. Miał sklep żelazny. Wujek Jojne Chaim – w młodości przystojny – zgodził się na ożenek z brzydką Fradlą, bo jej rodzina uroczyście obiecała, że w zamian zapłaci za kształcenie mojej mamy, Rojzy. Obiecała i nie dotrzymała obietnicy. I to było pierwsze upokorzenie wujka. Drugie zaś, równie bolesne, brało się stąd, że ciocia Fradla była intensywnie owłosiona i oprócz brody musiała sobie jeszcze golić brzuch. Jojne Chaim żalił się mojej mamie, że spełniając co szabas obowiązki małżeńskie, ślizga się po rżysku. Ciotka miała jeszcze kilka innych przywar, co razem z poczuciem krzywdy, iż został oszukany przez magnata ze sklepu żelaznego, spowodowało, że na mój widok Jojne zaczął jeszcze głośniej szlochać.
Obok ciotki stał mój przyjaciel Roman Frydman. Częściowo rozbawiony, częściowo przerażony tym widowiskiem.