Sprawa, na kanwie której wpłynęło do Sądu Najwyższego pytanie prawne, dotyczyła nauczyciela zawieszonego przez dyrektora szkoły w pełnieniu obowiązków. Powód? Wszczęcie przeciwko mężczyźnie postępowania dyscyplinarnego.
Ostatecznie cała procedura zakończyła się jego uniewinnieniem. W efekcie wystąpił on do pracodawcy o wypłatę składników wynagrodzenia, które nie były mu przelewane w związku z zawieszeniem.
Czytaj więcej
Obywatelski projekt ustawy przewiduje wyższe podwyżki dla nauczycieli niż te zapowiedziane przez rząd.
Z czego składa się pensja nauczyciela?
Przypomnijmy, że pensja nauczycieli składa się z a) wynagrodzenia zasadniczego, b) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy oraz za warunki pracy, c) wynagrodzenia za nadgodziny i zastępstwa, d) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Dyrektor szkoły miał jednak inne zdanie co do należnych wypłat, w konsekwencji sprawa trafiła zatem do sądu. W I instancji oddalono jednak powództwo. Natomiast sąd okręgowy nabrał wątpliwości. Jak wskazał, problem wypłaty dodatków (za wysługę lat i motywacyjnego) w przypadku zapadłego wobec nauczyciela orzeczenia uniewinniającego do tej pory nie został jeszcze rozstrzygnięty w orzecznictwie.