Wszystko wskazuje na to, że w ostatnich miesiącach doszło do istotnej zmiany w wykładni przepisów pozwalających na stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu do wynagrodzeń wypłacanych na podstawie umowy o pracę. Nowe stanowisko fiskusa przedstawione w indywidualnych interpretacjach zrywa z utrwaloną przez lata praktyką umożliwiającą szerokie stosowanie wyższych kosztów do etatowych pracowników. Wydaje się, że zmiana uderzy szczególnie mocno w programistów i sektor IT.
Nowe stanowisko organów podatkowych?
Artykuł 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT umożliwia stosowanie 50-proc. kosztów do przychodów uzyskanych z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich lub rozporządzania przez nich tymi prawami. Organy podatkowe na przestrzeni lat precyzyjnie określiły warunki, od spełnienia których uzależniały możliwość stosowania tych kosztów. Jednym z kluczowych wymagań było, aby umowa o pracę określała, jaka część pensji obejmuje wynagrodzenie z tytułu korzystania albo rozporządzenia prawami autorskimi (honorarium autorskie), a jaka wykonywanie innych obowiązków pracowniczych.
Do tej pory powszechnie stosowany w branży (i akceptowany przez fiskusa) był model oparty na podziale procentowym wynagrodzeń pracowników (np. 70 proc. wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich objęte „kosztami autorskimi", a 30 proc. za wykonywanie innych obowiązków). Często ta proporcja odpowiadała podziałowi czasu pracy pracownika na wykonywanie prac twórczych i pozostałe obowiązki. Nowe interpretacje wydane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej uznają to podejście za błędne.
W niektórych z nich wprost wskazano, że określenie honorarium jako procentu ogólnego wynagrodzenia pracownika jest nieprawidłowe. Za nieprawidłowe uznano też powiązanie wysokości honorarium autorskiego z czasem pracy, który pracownik przeznacza na tworzenie utworów. Zdaniem dyrektora KIS czas pracy nie powinien być wyznacznikiem wartości przychodu, w stosunku do którego przysługują 50-proc. koszty.
Stawia to pod znakiem zapytania dotychczasową praktykę wielu firm IT. Prawdopodobnie organy podatkowe będą wymagać od pracodawców wskazania wysokości wynagrodzenia za rozporządzenie autorskimi prawami majątkowymi do poszczególnych utworów.