„Jeśli więc w najbliższych miesiącach przez polski sektor bankowy przewali się niszczycielska fala spowodowana kredytami frankowymi, nastąpi to nie z powodu niezaakceptowania przez TSUE dość karykaturalnego pomysłu wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału. Jedynym tego powodem będzie niezdolność polskich władz do wprowadzenia prawidłowego systemowego rozwiązania problemu, czyli wydania zgodnej z wymogami unijnej dyrektywy konsumenckiej ustawy przywracającej równowagę między stronami umów zawierających problematyczne klauzule kursowe” – pisze prof. D. Adamski („Frankowe prawo Katza”, „Rz” z 17 lutego br.), dodając: „Potwierdzeniem niech będzie fakt, że służące temu przepisy węgierskie z roku 2014 nigdy nie były kwestionowane przez TSU mimo prób podejmowanych przez niektórych kredytobiorców”. I dalej: „Dotychczas, zamiast wydać krótką ustawę rozwiązującą problem kredytów frankowych kosztem zaledwie kilku miliardów złotych, polskie władze zajęte były drenowaniem na różne sposoby sektora bankowego – od podatku bankowego po wakacje kredytowe”.
Czytaj więcej
Chyba tylko banki mogła zaskoczyć opinia Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Collinsa w sprawie (C-520/21) mającej duże znaczenie dla dziesiątek tysięcy sądowych sporów frankowych.
Pozwy węgierskich frankowiczów
Jeśli ustawy nie było w momencie powstawania problemu frankowego (2008 r.), to teraz prawodawca nie może blokować sądowej kontroli umownych klauzul ryzyka walutowego zawartego w sprawiedliwym kursie wymiany walut ustanowionym ustawą – tak wynika z szeregu wyroków TSUE dotyczących węgierskich ustaw frankowych. Gdyby sprawa była prosta, skończyłoby się na jednym wyroku luksemburskim w sprawie węgierskiej. Jednak pozwy węgierskich frankowiczów ciągle trafiają do tamtejszych sądów, o czym dowiadujemy się chociażby z kolejnych pytań kierowanych przez te sądy do TSUE.
Ponadto TSUE w wyroku z 14 marca 2019 r., Dunai, C 118/17 (pkt 22) informuje, iż ustawodawca węgierski nie przyjął jakiejś cudownej krótkiej ustawy frankowej, tylko „w 2014 r. uchwalił szereg ustaw dotyczących umów kredytu wyrażonych w walucie obcej” – informuje nas.
Czytaj więcej
Każdy klient Getin Banku powinien w sądzie wywalczyć sobie stwierdzenie nieważności (lub odfrankowienia) umowy kredytu indeksowanego.