Od kilkunastu dni media informują o wynikach konkursu zorganizowanego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach którego rozdysponowano dla organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń itp.) 40 mln zł, w tym na zakup lub budowę nieruchomości. Konkurs ten zyskał miano Willa+, jako że duża część zwycięzców jest związana z partią rządzącą, a przedwojenna modernistyczna willa na warszawskim Mokotowie o powierzchni ponad 400 mkw. zakupiona za publiczne pieniądze przyznane przez ministra Czarnka, otwiera listę innych podobnych zakupów, jak dom na Żoliborzu, działka z dwoma stawami i lasem czy apartament w Lublinie.
Parafrazując paremię finis coronat opus, można powiedzieć, że w tym przypadku to konkurs wieńczy dzieło. A zatem jak się wszystko zaczęło? W jaki sposób stało się prawnie możliwe przeprowadzenie takiego konkursu i w jego wyniku transfer publicznych pieniędzy do prywatnych organizacji na zakupy nieruchomości, czyli na zbudowanie ich majątku, a nie na działalność bieżącą?
Czytaj więcej
- Nie macie prawa mierzyć nas swoją bandycką, złodziejską miarą, bo nie wszyscy są tacy jak wy - mówił w Sejmie do opozycji minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, odpierając zarzuty w sprawie konkursu nazywanego "willa plus".
Szkoła robienia wrzutek
22 marca 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu do tego projektu można przeczytać, że dotyczy on „wprowadzenia zmian wynikających z konieczności przygotowania rozwiązań dotyczących organizacji i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego w latach szkol- nych 2021/2022 – 2023/2024, w których egzaminy te zdawać będą uczniowie i absolwenci, którzy dużą część swego kształcenia realizowali w warunkach stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2, tj. z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość”.
Biuro Analiz Sejmowych skupiło się w swojej opinii na wskazanym celu projektu i oceniło go pozytywnie. Na posiedzeniu Sejmu 7 kwietnia 2022 r. za ustawą oddano 437 głosów. Potem jeszcze niewielkie zmiany wprowadził Senat i 12 maja ustawa po poprawkach senackich została zatwierdzona przez Sejm znakomitą większością. Weszła w życie 27 maja 2022 r.