Dynamiczny rozwój branży finansowej, w szczególności w aspektach technologicznym, produktowym i infrastrukturalnym, determinuje pogłębiającą się regulację tego sektora. Na poziomie europejskim identyfikowane są kolejne obszary działalności przedsiębiorców operujących na rynku finansowym, które mogą mieć wpływ na interesy jego uczestników i klientów, czego skutkiem są prace legislacyjne nad nowelizacjami licznych regulacji finansowych. Spodziewać należy się nowych wersji regulacji MiFID, PSD czy AML. W praktyce oznacza to, że podmioty rynku finansowego w najbliższych latach w dalszym ciągu będą zaangażowane w czasochłonne wdrożenia legislacji UE oraz dostosowywanie swojej działalności do zmieniającego się otoczenia regulacyjnego.
Technologie w finansach
Branża FinTech wywiera coraz większy wpływ na działalność instytucji finansowych, co w oczywisty sposób zachęca do jej regulacji, przy czym zazwyczaj regulacjom nie podlega sama technologia, a raczej konkretne rozwiązania biznesowe lub podmioty, które z nich korzystają. W najbliższym czasie możemy się spodziewać zatem dalszych regulacji w obszarze blockchain (w tym np. giełd kryptowalut, initial coin offerrings czy smart contracts), jak też i innych technologii, np. wykorzystywane już przez branżę chatbots czy robodoradcy).
Dobrym przykładem tego trendu jest projekt europejskiej regulacji dotyczącej crowdfundingu, która w znacznej mierze zostanie poddana nadzorowi. Spodziewać się można także nowych rekomendacji europejskich organów nadzoru (tzw. soft law), które będą miały wpływ na sposób korzystania z nowych technologii przez tradycyjne instytucje finansowe.
Regulacyjna konkurencja
Coraz bardziej zauważalna jest też rywalizacja tocząca się pomiędzy regulatorami krajowymi z państw członkowskich UE. Dotyczy to w szczególności regulacji dla branż innowacyjnych, takich jak np. FinTech. Regulatorzy w niektórych jurysdykcjach starają się przyciągać tego rodzaju przedsięwzięcia poprzez uchwalanie odpowiednich regulacji.
Przykładem jest Malta, która jako jedna z pierwszych europejskich jurysdykcji zaproponowała ustawę dotyczącą blockchain oraz kryptoaktywów. Dzięki takiemu działaniu znaczna część europejskiej branży blockchain przeniosła swoją działalność na Maltę.