Tajwan jest niezastąpionym partnerem w globalnych łańcuchach dostaw. Produkuje ponad 90 proc. najbardziej zaawansowanych półprzewodników na świecie i ma istotny udział w wytwarzaniu zaawansowanych czipów napędzających rewolucję sztucznej inteligencji (AI). Ponadto połowa światowego handlu morskiego przechodzi przez Cieśninę Tajwańską, co czyni ją kluczowym międzynarodowym szlakiem wodnym. Chociaż w wielu miejscach na świecie miliardy ludzi cieszą się ogromnym dobrobytem dzięki pokojowi i stabilności panującej w cieśninie, Chiny nadal intensyfikują swoje agresywne działania przeciwko Tajwanowi. Próby Pekinu zmierzające do zmiany status quo w Cieśninie Tajwańskiej i rozszerzenia autorytaryzmu w całym regionie Indo-Pacyfiku stanowią poważne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa na całym świecie.
Chińska Republika Ludowa błędnie interpretuję rezolucję ONZ
Pierwszym i najpilniejszym zadaniem, którym powinna zająć się Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), jest nieuleganie presji Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) i powstrzymanie się od dalszego zniekształcania rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ (ZO ONZ) nr 2758 przyjętej w 1971 r. Celowo błędnie przedstawiając rezolucję 2758 i fałszywie utożsamiając ją z własną „zasadą jednych Chin”, która różni się od „polityki jednych Chin” przyjętej przez wiele krajów, ChRL nieustannie powstrzymuje uzasadnione prawo Tajwanu do znaczącego uczestnictwa w ONZ i jego wyspecjalizowanych agencjach.
Czytaj więcej
Przenoszenie produkcji półprzewodników do Europy i USA niesie wiele wyzwań, zwłaszcza w kontekście cyberbezpieczeństwa. Dotychczasowa koncentracja produkcji czipów w jednym regionie pozwalała na ścisłą kontrolę nad łańcuchem dostaw.
Taka błędna interpretacja ma daleko idące konsekwencje wykraczające poza odmawianie obywatelom i dziennikarzom z Tajwanu dostępu do siedziby ONZ, a także uniemożliwianie im odwiedzania, uczestnictwa w spotkaniach i angażowania się w pozyskiwanie informacji. W rzeczywistości taktyka Pekinu polegająca na wykorzystywaniu rezolucji 2758 jako narzędzia do szerzenia błędnego przekonania, że Tajwan jest częścią ChRL, jest jednym z kluczowych elementów szerszej kampanii, która ma na celu stworzenie podstaw prawnych uzasadniających przyszłą zbrojną inwazję na Tajwan.
Jednak wbrew fałszywym twierdzeniom ChRL rezolucja 2758 dotyczy jedynie kwestii reprezentacji Chin w ONZ. Nie wspomina o Tajwanie. Nie stwierdza, że Tajwan jest częścią ChRL, a także nie przypisuje ChRL żadnego prawa do reprezentowania Tajwanu w strukturach ONZ. Innymi słowy: rezolucja nie ma nic wspólnego z Tajwanem.