Federacja Przedsiębiorców Polskich: KPO. Przyszłe władze Polski zasługują na pełne zaufanie Komisji Europejskiej

My, przedsiębiorcy zrzeszeni w Federacji Przedsiębiorców Polskich, skupiający ponad 2 mln pracowników i tysiące firm chcielibyśmy wesprzeć starania Donalda Tuska o pilne odblokowanie zamrożonych obecnie środków z europejskiego Funduszu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Publikacja: 26.10.2023 10:38

Donald Tusk i Ursula von der Leyen w Brukseli

Donald Tusk i Ursula von der Leyen w Brukseli

Foto: PAP/EPA

List do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Wiemy, że zawiłości proceduralne na obecnym etapie nie pozwalają na podejmowanie takich decyzji w sposób automatyczny. Jednak zaufanie, którym Polacy w akcie wyborczym 15 października 2023 r. obdarzyli naszych nowych liderów, sprawia, że uzasadnione jest zastosowanie nadzwyczajnych procedur. Jesteśmy przekonani, że program nowej, powstającej w naszym kraju koalicji, która jednoznacznie stoi po stronie budowy zielonej gospodarki, społeczeństwa obywatelskiego oraz praworządności, a także nadzwyczajna sytuacja geopolityczna Polski, wymagają zastosowania wyjątkowych procedur. Naszym zdaniem przyszłe władze Polski zasługują na pełne zaufanie Komisji Europejskiej, ponieważ są wiarygodnymi liderami Polski.

Mandat dla aktywnego członkostwa Polski w Unii Europejskiej  

Ostatnie wybory parlamentarne miały najwyższą frekwencję nie tylko od ponad 100 lat w Polsce, ale także najwyższą spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej, gdzie akt ten jest dobrowolny. Był to głos obywateli nie tylko za przyszłym rządem, ale przede wszystkim mandat dla naszych reprezentantów aktywnego członkostwa Polski w reprezentowanej przez Panią Wspólnocie. Wizyta przyszłego Premiera Donalda Tuska w Brukseli, do której udaje się jeszcze przed objęciem tego urzędu w Polsce, wynika z zaufania, które społeczeństwo polskie dało zarówno swoim nowym liderom, ale przede wszystkim Unii Europejskiej. Zaufania, które leży u fundamentów jej powstania.

Czytaj więcej

KE czeka na ruch ze strony Polski, bo zmiany w KPO wciąż można negocjować

W obliczu kryzysu gospodarczego i gigantycznych wyzwań, te fundusze mogą w znaczący sposób poprawić sytuację wielu rodzin, które po latach pandemii czy też w związku z wojną w Ukrainie są w niełatwej sytuacji ekonomicznej. Wierzymy, że właśnie w Polsce, w kraju z wielkim duchem przedsiębiorczości i demokracji, te środki zostaną wykorzystane do realizacji najistotniejszych inwestycji i nasz kraj będzie odgrywał kluczową rolę w kształtowaniu się nowej wizji Unii Europejskiej.

Wiarygodność liderów gwarantuje wywiązanie się ze wszystkich formalnych procedur

Uważamy, że Polska, jako szósta gospodarka Unii Europejskiej, ze względu na swoje położenie geopolityczne powinna jak najszybciej zacząć korzystać z tych funduszy, aby przyspieszyć wzrost gospodarczy, zabezpieczyć się przed ewentualnymi rynkowymi perturbacjami, a przede wszystkim w pełni wykorzystać potencjał, który wzmocni także samą europejską Wspólnotę.

Wiarygodność naszego społeczeństwa, które jest jednym z najbardziej euroentuzjastycznych, oraz nowych liderów naszego kraju gwarantuje wywiązanie się ze wszystkich formalnych procedur.

Prosimy o wsłuchanie się w głos obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, którzy przemówili w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Łączę wyrazy szacunku, w imieniu przedsiębiorców,

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich

List do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Pozostało 97% artykułu
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację