W jaki sposób odkrycia medyczne zmieniły i mogą zmienić świat – to tytuł debaty „Rzeczpospolitej", która odbyła się w ramach obchodów związanych ze 100-leciem istnienia dziennika. Udział w niej wzięli: prof. dr hab. Sergiusz Nawrocki z Katedry Onkologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Katedry Onkologii i Radioterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego; prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca głównego inspektora sanitarnego; dr Roman Topór-Mądry – doktor nauk medycznych, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Weryfikacji; Małgorzata Maksymowicz – założycielka grupy „Rak płuca" na Facebooku – oraz Maciej Sadowski – współzałożyciel Fundacji Startup Hub Poland, przewodniczący Komitetu ds. Innowacji Krajowej Izby Gospodarczej.
Kroki milowe medycyny
Prelegenci zastanawiali się nad tym, co było największym odkryciem medycznym ostatnich stu lat. – Pewne kierunkowe rozwoje, np. wdrożenie antybiotyków do leczenia, oddzieliło epokę chorób zakaźnych od epoki chorób przewlekłych. Choć w dzisiejszej sytuacji pandemicznej widać, że nie była to ucieczka kompletna i skuteczna – mówił dr Topór-Mądry. – W ciągu stu lat nauczyliśmy się oceniać technologie – odróżniać to, co jest skuteczne, od tego, co takim nie jest. Wiemy także, co jest bezpieczne. I to są kluczowe osiągnięcia, ponieważ zachwyt nad różnymi rozwiązaniami zaskutkował w latach 60. poważnymi powikłaniami – tłumaczył.
Zdaniem prof. Guta największym sukcesem było przyspieszenie okresu między odkryciem a wdrożeniem. – Mam na myśli walkę z chorobami zakaźnymi różnymi metodami, ale głównie poprzez szczepienie. Od Edwarda Jennera do eliminacji ospy – która nie jest trudną chorobą z punktu widzenia wirusologa – minęło prawie 200 lat. Od momentu odkrycia szczepionki na polio do praktycznie całkowitej eliminacji choroby – 70 lat. W tej chwili mamy sytuację przełomową. Po raz pierwszy od historii tzw. czarnej śmierci mierzymy się w skali globalnej z chorobą i mamy okazję sprawdzić, czy damy radę ją pokonać – tłumaczył.
– Pamiętam, jak prezydent Clinton ogłaszał, że genom przestaje być dla nas tajemnicą i jesteśmy w stanie wytłumaczyć złożone chemiczne łańcuchy językiem danych, by w pewnym sensie zredukować biologię do informatyki. Genom otworzył przed nami nową przestrzeń, gotową do eksploracji przez szereg dziedzin naukowych i badawczych – mówi Maciej Sadowski. – Dzisiejszej medycyny nie wyobrażam sobie także bez możliwości wglądu w człowieka dzięki technologii ultrasonografia, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej. To kategoria rzeczy, która pomaga zdobywać dane ratujące życie – mówił Sadowski.
Dla prof. Sergiusza Nawrockiego największym przełomem było pobudzenie metod działania układu odpornościowego do zwalczania komórek nowotworowych. – Dzięki temu stworzyliśmy leki, które zmieniają podejście do leczenia raka. Jesteśmy na początku drogi, ale pobudzenie własnych komórek, które potrafią rozpoznać i niszczyć komórki nowotworowe, okazuje się skuteczniejszą bronią niż chemioterapia i pozwoli być może kontrolować zaawansowaną rozsianą chorobę nowotworową – tłumaczył lekarz.