Do konsultacji publicznych trafił zapowiadany od wielu miesięcy projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa, który ma całkowicie zmienić sytuację placówek publicznych. Na czwartkowej konferencji prasowej w Centrum Zdrowia Dziecka minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział ją jako „swoistą konstytucję polskiego szpitalnictwa” i zadeklarował, że ma ona być na lata.
Jednym z głównych założeń projektu jest odwrócenie reformy z 2017 r., która wprowadziła sieć szpitali, a wraz z nią finansowanie ryczałtowe. Po ponad czterech latach, od 2023 r., resort chce wrócić do kontraktowania świadczeń, czyli systemu obowiązującego do końca września 2017 r.
Czytaj więcej
W czasie czwartej fali Covid-19 rząd premiera Mateusza Morawieckiego przestał w sposób spójny prowadzić politykę zdrowotną.
Minister zapowiedział, że zasady działania sieci szpitali zostaną zdefiniowane na nowo. Minister wyjaśnił, że „państwo ma na tyle pieniędzy by płacić za świadczenia kontraktowe”.
Kolejną ważną zmianą jest nadzór właścicielski nad szpitalami publicznymi, również tymi, które należą do samorządu (resort zdrowia nadzoruje dziś instytuty badawcze, takiej jak Centrum Zdrowia Dzieckaczy Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi).