W niektórych sytuacjach wyznaczone cele leczenia należy osiągać stopniowo, w ciągu kilku (2–6) miesięcy. Kluczem do osiągnięcia wyznaczonych celów jest edukacja między innymi na temat racjonalnego odżywiania i aktywności fizycznej, ale dostosowanej do indywidualnych potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, w myśl słów francuskiego myśliciela Monteskiusza, że „zdrowie utrzymane za pomocą restrykcyjnej diety to przykra choroba”. Głównym wyzwaniem dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin jest nie uczenie się, ale oduczenie się!
Jakie są wyzwania związane z opieką nad osobą chorą na cukrzycę zakażoną Covid-19?
Pierwsza sprawa to kontrola najważniejszych parametrów życiowych, czyli temperatury ciała za pomocą termometru, poziomów glukozy z większą częstotliwością za pomocą glukometru czy innych systemów monitorowania cukrzycy, ciśnienia tętniczego oraz tętna z wykorzystaniem ciśnieniomierza, saturację za pomocą pulsoksymetru. Wyniki powinny być zapisywane i przekazane lekarzowi lub pielęgniarce wraz z towarzyszącymi dolegliwościami. Istotną informacją jest tzw. bilans płynów, czyli ilość płynów dostarczanych i usuwanych z ustroju. Często popełnianym błędem jest ich niewystarczająca podaż, gdy dodatkowo mamy do czynienia z wysoką temperaturą. Pamiętajmy, by nie podawać słodkich płynów, owoców, które w szybkim tempie podnoszą poziom glukozy.
Chory może odczuwać brak apetytu.
Mogą też wystąpić problemy żołądkowo-jelitowe. Sytuacja ta może wymagać zmiany terapii, modyfikacji dawek leków, szczególnie jeśli pacjent przyjmuje insulinę. Należy pamiętać, że receptory, za pomocą których koronawirus SARS-CoV-2 wnika do komórek, są nie tylko na powierzchni komórek nabłonkowych pęcherzyków płucnych, ale także na komórkach nabłonka błony śluzowej jelita cienkiego, wątrobie oraz trzustce, która jest miejscem produkcji między innymi insuliny.
Kolejnym błędem jest przygotowywanie chorym na Covid-19 z cukrzycą posiłków obciążających przewód pokarmowy, zapominając przy tym o regularnym wypróżnianiu. Pokarmy dla osoby leżącej powinny zawierać odpowiednią ilość i jakość spożywanych produktów.