Efektem spotkania, którego gospodarzami są Polska i Uzbekistan, ma być będzie deklaracja polityczna państw członkowskich na temat sposobów i środków zwalczania tej choroby na świecie. Lekarze bez Granic wskazują, jakie działania są potrzebne, aby ostatecznie wyeliminować jedną z najbardziej zabójczych chorób.
Nowojorskie spotkanie poświęcone gruźlicy odbędzie się ramach 78. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, i będzie drugim tego typu spotkaniem w historii. Poprzednie odbyło się w 2018 roku.
Czytaj więcej
Pierwsi polscy pacjenci chorujący na gruźlicę lekooporną rozpoczęli innowacyjną terapię lekową. Dzięki sprowadzeniu do Polski jej kluczowego składnika, pretomanidu, zamiast wielomiesięcznej hospitalizacji leczenie przejdą w domu.
- Celem zbliżającego się spotkania będzie ocena dotychczasowych postępów w walce z gruźlicą oraz przyjęcie nowych zobowiązań mających posunąć do przodu badania, innowacje oraz finansowanie, w szczególności zaś zapewnić równy dostęp do prewencji, diagnostyki i leczenia gruźlicy na świecie – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka polskiego biura Lekarzy bez Granic. – Nowa deklaracja ma szansę pokazać determinację państw i społeczności międzynarodowej w zwalczeniu epidemii tej choroby.
Według najnowszych dostępnych szacunków WHO, w 2021 roku na gruźlicę zachorowało około 10,6 mln ludzi, a 1,6 mln zmarło, co nadal czyni ją najbardziej śmiertelną chorobą zakaźną na świecie.