Biura w Warszawie. Co jest do wzięcia od ręki

W III kwartale tego roku na stołeczny rynek dostarczono 11,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – wynika z analiz Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

Publikacja: 14.10.2024 14:20

Wskaźnik pustostanów na stołecznym rynku biur pod koniec września 2024 roku wyniósł 10,7 proc.

Wskaźnik pustostanów na stołecznym rynku biur pod koniec września 2024 roku wyniósł 10,7 proc.

Foto: PINK

aig

Stołeczny rynek biur powiększył się o powierzchnie w trzech obiektach - to Viridis B w strefie Puławska oraz Bohema Offices D i E w strefie Wschód.

Czytaj więcej

Timber Park. Jest pozwolenie na budowę drewnianego biurowca

Miliony metrów biur w stolicy

Jak podaje Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), pod koniec września 2024 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły ponad 6,2 mln mkw. W III kwartale na stołeczny rynek dostarczono 11,2 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

Wskaźnik pustostanów pod koniec września wyniósł 10,7 proc. – to o 0,2 pkt proc. mniej niż w drugim kwartale tego roku, ale o 0,1 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku.

- Dostępność powierzchni biurowej wynosiła 670,7 tys. mkw. W strefach centralnych współczynnik pustostanów wyniósł 8,9 proc., poza centrum 12,2 proc. – podaje PINK.

W III kwartale wynajęto w Warszawie 176,1 tys. mkw. biur. - Największym zainteresowaniem najemców w tym okresie cieszyły się strefy: Centrum, Służewiec i Jerozolimskie – wskazują analitycy PINK. – Od początku lipca do końca września tego roku największy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom – stanowiły 56 proc. transakcji. Renegocjacje - 26 proc., powierzchnie wynajęte na użytek własny właściciela – 11 proc., a ekspansje 7 proc.

Źródłem danych są firmy doradcze działające na rynku nieruchomości komercyjnych (Axi Immo, BNP Paribas Real Estate Poland, CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska, Savills).

Czytaj więcej

PHN. Rekordowa transakcja na rynku biur

Biura muszą być ekologiczne

Eksperci podkreślają, że najemcy biur doceniają nowoczesne ekologiczne rozwiązania. - Firmy oraz ich pracownicy oczekują od właścicieli budynków biurowych minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko – podkreślają analitycy firmy doradczej Knight Frank. Jak dodają, w biurowcach inwestuje się w technologie energooszczędne, wprowadza się systemy odnawialnych źródeł energii (np. panele słoneczne, inteligentne systemy zarządzania energią).

- Budynki, które mają certyfikację ekologiczną - np. BREEAM lub LEED, dają najemcom pewność, że obiekt został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi. To bardzo istotne. W ostatnich latach temat zrównoważonego rozwoju stał się priorytetem dla wielu firm na całym świecie – podkreśla Piotr Kalisz, dyrektor działu reprezentacji najemcy w Knight Frank. – W Warszawie odnotowujemy wzrost udziału wynajętej powierzchni w  budynkach certyfikowanych. W 2023 r. było to 54 proc., a w I połowie tego roku – 75 proc. Z jednej strony wskazuje to na coraz większe przywiązanie najemców do ekologicznych i zrównoważonych budynków biurowych, a z drugiej na rosnącą liczbę obiektów z zielonymi certyfikatami – wyjaśnia.

Stołeczny rynek biur powiększył się o powierzchnie w trzech obiektach - to Viridis B w strefie Puławska oraz Bohema Offices D i E w strefie Wschód.

Miliony metrów biur w stolicy

Pozostało 93% artykułu
Nieruchomości
Sejm pracuje nad zmianami w podatku od nieruchomości. Zegar tyka
Nieruchomości
Indeks nastrojów deweloperów. Rośnie pesymizm, ceny mieszkań spadają
Nieruchomości
Nowe życie Stoczni Cesarskiej. Jest zgoda na mieszkania i usługi
Nieruchomości
Co rynek mieszkań oferuje singlowi
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Nieruchomości
Był Company House II, jest Novu
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje