Przepisy jasno regulują wysokość płotu, który możemy postawić na naszej działce bez konieczności zgłaszania tego faktu. Jednak w niektórych sytuacjach budowa nawet niskiego ogrodzenia może wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę.
Jak wysoki może być płot?
Płot to niemal obowiązkowy element każdej działki przy domu. Jego głównym zadaniem jest ogradzanie posesji i tym samym zapewnienie jej bezpieczeństwa oraz ochrony przed wtargnięciem niepowołanych osób. Jest też sposobem na uniknięcie spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Dodatkowo stanowi często wyjątkowy element dekoracyjny i uzupełnienie projektu domu.
Wybierając płot zastanawiamy się nad jego wyglądem – kolorem, kształtem i ewentualnymi ozdobami. Bierzemy również pod uwagę ewentualne zamontowanie bramy na pilota. Rzadko jednak zwracamy szczególną uwagę na wysokość ogrodzenia. Tymczasem okazuje się, że jest ona istotna. Jak wysoki płot możemy postawić?
Jeżeli nie chcemy zgłaszać do urzędu prac związanych z jego budową, nie może być on wyższy niż 2,2 m (220 cm). Zgodnie bowiem z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane postawienie wyższego ogrodzenia wymaga wcześniejszego zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Zgłoszenie to musi nastąpić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.
Czytaj więcej
Więcej inwestycji będzie można realizować na zgłoszenie lub nawet bez takiego wymogu. Ale jednocześnie przepisy prawa budowlanego zaostrzą warunki jakie trzeba wówczas spełniać. Chodzi np. o budowę domów do 70 m kw.