Budujesz ogrodzenie na działce? Za zbyt wysoki płot możesz dostać karę

Zazwyczaj jeżeli chcemy ogrodzić własną posesję, możemy to zrobić bez zbędnych formalności. W niektórych sytuacjach jednak musimy zgłosić budowę. Jak wysoki płot możemy postawić bez wizyty w urzędzie?

Publikacja: 14.09.2024 06:00

Jak wysoki może być płot? Co na ten temat mówią przepisy?

Wysokość płotu

Jak wysoki może być płot? Co na ten temat mówią przepisy?

Foto: Stanisław Błachowicz, Adobe Stock

Przepisy jasno regulują wysokość płotu, który możemy postawić na naszej działce bez konieczności zgłaszania tego faktu. Jednak w niektórych sytuacjach budowa nawet niskiego ogrodzenia może wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jak wysoki może być płot?

Płot to niemal obowiązkowy element każdej działki przy domu. Jego głównym zadaniem jest ogradzanie posesji i tym samym zapewnienie jej bezpieczeństwa oraz ochrony przed wtargnięciem niepowołanych osób. Jest też sposobem na uniknięcie spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Dodatkowo stanowi często wyjątkowy element dekoracyjny i uzupełnienie projektu domu.

Wybierając płot zastanawiamy się nad jego wyglądem – kolorem, kształtem i ewentualnymi ozdobami. Bierzemy również pod uwagę ewentualne zamontowanie bramy na pilota. Rzadko jednak zwracamy szczególną uwagę na wysokość ogrodzenia. Tymczasem okazuje się, że jest ona istotna. Jak wysoki płot możemy postawić?

Jeżeli nie chcemy zgłaszać do urzędu prac związanych z jego budową, nie może być on wyższy niż 2,2 m (220 cm). Zgodnie bowiem z Ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane postawienie wyższego ogrodzenia wymaga wcześniejszego zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Zgłoszenie to musi nastąpić przynajmniej 21 dni przed rozpoczęciem prac.

Czytaj więcej

Trudniej będzie wybudować dom do 70 m kw. Rząd zmieni prawo budowlane

Wysoki płot: Co należy zrobić przed budową?

Jeśli chcemy postawić płot wyższy niż 2,2 m, musimy wcześniej zgłosić ten fakt organowi administracji architektoniczno-budowlanej (starostwu powiatowemu lub urzędowi gminy). Zgłoszenie takie musi zawierać termin rozpoczęcia robót budowlanych oraz ich rodzaj, zakres, miejsce i sposób wykonywania. Przy procedurze zgłoszenia obowiązuje tzw. milcząca zgoda. Oznacza ona, że jeśli upłynie 21 dni od momentu zgłoszenia, a urząd nie wyrazi swojego sprzeciwu, oznacza to jego zgodę i możemy wówczas przystąpić do budowy. Nasze zgłoszenie budowy ważne jest przez trzy lata.

Stawianie ogrodzenia a decyzja o pozwoleniu na budowę: Kiedy jest konieczna?

Zazwyczaj urząd udziela wspomnianej milczącej zgody na budowę płotu. Zdarzają się jednak sytuacje, w których urzędnicy zgłaszają zastrzeżenia, a nawet wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę. Dzieje się tak np. w przypadku, kiedy nasza działka znajduje się przy skrzyżowaniu dróg. W takiej sytuacji może okazać się, że zbyt wysoki płot będzie ograniczać widoczność kierowcom. Czasami więc może pojawić się wymóg, aby fragment ogrodzenia znajdujący się na narożniku działki, miał niższą wysokość od pozostałej części.

Czytaj więcej

Ruszyły kontrole posesji. Do 10 tys. zł za nielegalne odprowadzanie deszczówki

Decyzja o pozwoleniu na budowę jest także wymagana w przypadku, kiedy stawiamy ogrodzenie na działce, na której stoi budynek wpisany do rejestru zabytków. Ponadto wymagana jest tu zgoda konserwatora zabytków. 

Decyzję o pozwoleniu na budowę musimy posiadać także wówczas, gdy ogrodzenie ma oddzielać od siebie działki o znacznej różnicy wysokości. Wtedy bowiem konieczne jest zbudowanie muru oporowego, którego zadaniem jest powstrzymywanie gruntu przed osuwiskami.

Budowa płotu niższego niż 2,2 m: O czym warto pamiętać?

Przed budową ogrodzenia, bez względu na jego planowaną wysokość, powinniśmy sprawdzić jeszcze ewentualne regulacje w tym temacie zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Na niektórych obszarach mogą bowiem istnieć ograniczenia dotyczące wysokości i rodzaju płotu, a w skrajnych przypadkach może być zakaz jego budowy.

Powinniśmy także wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku  w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

  • ogrodzenie nie może być zagrożeniem dla życia ludzi i zwierząt;
  • na ogrodzeniu – na wysokości mniejszej niż 1,8 m – zabronione jest umieszczanie ostro zakończonych elementów (np. drutu kolczastego czy tłuczonego szkła);
  • bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki.

Czytaj więcej

Jak uzyskać pozwolenie na budowę. Wszystko co musisz wiedzieć

Ponadto zgodnie z Ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych ogrodzenie przy ogólnodostępnej drodze gminnej powinno znajdować się w odległości co najmniej 6 m od zewnętrznej krawędzi jezdni. W przypadku ogólnodostępnej drogi wojewódzkiej lub powiatowej odległość ta wynosi co najmniej 8m.

Co grozi za budowę zbyt wysokiego płotu?

Przed rozpoczęciem stawiania ogrodzenia warto wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione kwestie i przepisy prawa. W przeciwnym razie w przypadku niedopełnienia ewentualnych wymaganych formalności związanych z budową płotu (np. dokonania zgłoszenia lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę) grożą nam poważne konsekwencje. Może zostać na nas nałożona kara grzywny lub opłata legalizacyjna. W skrajnych przypadkach możemy nawet zostać oskarżeni przez urzędników o samowolę budowlaną i jednocześnie otrzymać od nich nakaz rozebrania ogrodzenia.

Czytaj więcej

Nie chciała jacuzzi za płotem. Sąd nie dopatrzył się złośliwości u sąsiada

Przepisy jasno regulują wysokość płotu, który możemy postawić na naszej działce bez konieczności zgłaszania tego faktu. Jednak w niektórych sytuacjach budowa nawet niskiego ogrodzenia może wymagać decyzji o pozwoleniu na budowę.

Jak wysoki może być płot?

Pozostało 95% artykułu
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach