Tak wynika z projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do prac nad tymi przepisami po trzyletniej przerwie w procedowaniu. Wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak wskazał, że rozporządzenie zostanie przyjęte maksymalnie w ciągu dwóch lat. Projekt został już przekazany do konsultacji, spłynęły już pierwsze opinie do zmian.
Kamil Kowalski, dyrektor Integracji LAB, podkreśla, że już kilka lat temu Fundacja Integracja, wspierająca osoby niepełnosprawne, przekazała swoje propozycje i wiele z nich zostało uwzględnionych w projekcie rozporządzenia. Chodzi m.in. o zmniejszenie liczby kondygnacji, od której zależy wymóg windy w budynkach.
Czytaj więcej
W niższych blokach będą obowiązkowo montowane windy. Między miejscem postojowym a chodnikiem ma nie być krawężników. To propozycje resortu.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wylicza, że w rozporządzeniu z 2021 r. zaproponowano wprowadzenie obowiązku wyposażenia w windę budynków użyteczności publicznej mających dwie i więcej kondygnacji; budynków mieszkalnych wielorodzinnych mających trzy lub więcej kondygnacji; budynków zamieszkania zbiorowego mających dwie i więcej kondygnacji (chodzi np. o hotele, schroniska młodzieżowe, internaty czy budynki zakwaterowania na terenie zakładu karnego).
Zgodnie z obecnymi przepisami winda jest wymagana w budynkach mających najwyższą kondygnację z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt więcej niż 50 osób, w których różnica poziomów posadzek pomiędzy pierwszą a najwyższą kondygnacją nadziemną, niestanowiącą drugiego poziomu w mieszkaniu dwupoziomowym, przekracza 9,5 m. Windy nie musi mieć też budynek mieszkalny wielorodzinny do piątej kondygnacji nadziemnej włącznie, jeżeli wszystkie pomieszczenia na ostatniej kondygnacji są częścią mieszkań dwupoziomowych.