Oferta sprzedaży jest obszerna, rozpoczynając od ekskluzywnych posiadłości i willi w Toskanii, w Lombardii, nad brzegiem jezior Garda lub Como, po duże domy czy też luksusowe mieszkania na włoskich wyspach Sardynii i Sycylii. Warto również pamiętać o ciekawych lokalizacjach w południowych regionach kraju, czyli np. w barokowej Apulii, czy też Kampanii, ze stolicą w Neapolu, wybrzeża Amalfi i wysp Capri, Ischia i Procida.
Jak zatem spełnić marzenie o kupnie własnego domu we Włoszech?
Pierwszym krokiem jest zbadanie rynku nieruchomości w miejscu zamierzonego zakupu. Można w tym celu przeanalizować oferty dostępne w Internecie lub skorzystać bezpośrednio z obsługi biur nieruchomości. W Italii jest też Polska Izba Biznesowa we Włoszech CAPI, która pomoże w wyborze odpowiedniego pośrednika, bo to właśnie do jego zadań należy opisanie rynku i wstępne sprawdzenie wiarygodności sprzedawcy, dokumentów katastralnych, pozwoleń i sytuacji prawnej nieruchomości. Koszty pośrednika wynoszą z reguły od 2% do 4% ceny sprzedaży i są z płatne przez obie strony, zazwyczaj w momencie podpisania końcowej umowy kupna i sprzedaży. Wcześniej należy sprawdzić uprawnienia sprzedającego, a w szczególności, w przypadku zakupu na rynku pierwotnym, również sytuację finansową dewelopera. W przypadku zakupu na rynku wtórnym, warto zwrócić się do biegłego o niezależną wycenę wartości nieruchomości.
W celu sformalizowania zakupu z reguły podpisuje się tzw. „nieodwołalną propozycję nabycia nieruchomości” lub „umowę przedwstępną kupna-sprzedaży”. Pośrednicy proponują na ogół podpisanie wspomnianej wyżej nieodwołalnej propozycji nabycia sformułowanej na standardowych formularzach przygotowanych przez organizacje zrzeszające biura nieruchomości. Jest to dokument, który niekoniecznie chroni prawa kupującego. Przykładowo, w propozycjach zawarcia umowy można znaleźć klauzule zawierające oświadczenie kupującego, że nieruchomość została poddana oględzinom, nie zostały wniesione żadnego rodzaju zarzuty, czy też postawione warunki zakupu, czyli że zostanie ona przeniesiona w stanie faktycznym i prawnym, w którym się znajduje, lub też zapisy, w których kupujący oświadcza, że otrzymał od pośrednika wystarczające informacje na temat stanu faktycznego i prawnego nieruchomości. Po przyjęciu przez sprzedającego nieodwołalnej propozycji nabycia nieruchomości, między stronami dochodzi automatycznie do zawarcia umowy przedwstępnej, która będzie zawierała wcześniej przykładowo opisane niekorzystne dla kupującego klauzule. Dlatego już w tej wstępnej fazie zakupu warto zwrócić się do prawnika lub notariusza w celu sporządzenia umowy przedwstępnej odpowiednio zabezpieczającej interesy i prawa strony kupującej, na przykład przez uzależnienie decyzji zakupu od wyniku audyty prawnego i technicznego nieruchomości. W umowie przedwstępnej strony wskazują ponadto i między innymi zobowiązania strony sprzedającej, datę podpisu aktu notarialnego kupna i sprzedaży, cenę i sposób jej zapłaty. Nabywca, z reguły przy podpisaniu umowy przedwstępnej, wpłaca zadatek. Według zasad włoskiego prawa cywilnego, w momencie, kiedy sprzedający, po podpisaniu wstępnej umowy i pobraniu zadatku, zerwie umowę jest zobowiązany do zwrócenia niedoszłemu nabywcy podwójnej stawki zadatku. W sytuacji, w której kupujący rezygnuje z zakupu, zadatek pozostaje w rękach sprzedającego. Kupujący alternatywnie może wpłacić zaliczkę. Jeżeli sprzedawca nie wywiąże się z zobowiązania, jest on zobowiązany do zwrotu kwoty samej zaliczki. W sytuacji odwrotnej, a więc, gdy nabywca nie wykona swoich obowiązków, sprzedawca nie ma prawa zatrzymać otrzymanej sumy, o przyznanie ewentualnego odszkodowania będzie musiał wnieść do sądu.
Czytaj więcej
Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości w Polsce można zainwestować we własne cele mieszkaniowe w innym kraju UE. Fiskus zgadza się nawet na zakup dwóch lokali.