Niektóre spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zlecają prywatnym firmom zakładanie blokad na koła pojazdów parkujących na osiedlowych uliczkach i parkingach. W ten sposób próbują walczyć z zajmowaniem miejsc postojowych przez osoby spoza osiedla.
Czy to legalne? Tylko wówczas, gdy zastrzegają to umowy z korzystającymi z parkingu – tak uznało przed dekadą ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak wyjaśniło "Rzeczpospolitej"- inaczej sprawa się ma, jeśli parking zlokalizowany jest w obrębie drogi publicznej, a inaczej, jeśli na gruncie prywatnym. Z tego pierwszego może korzystać każdy uczestnik ruchu drogowego. Właściciele nieruchomości położonych w pobliżu takiego parkingu (np. spółdzielnie mieszkaniowe, stacje paliw) nie mogą ograniczać dostępu do nich ani blokować kół.
Z kolei Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z 17 lipca 2015 r. (sygn. I ACa 274/15) stwierdził, że założenie blokady jest dopuszczalne na podstawie ważnie zawartej umowy i to nawet sposób dorozumiały. Ważne jednak, aby użytkownik był o takiej możliwości wyraźnie poinformowany.
Czytaj więcej
Spółdzielnie mieszkaniowe, zakładając blokady na koła samochodów bezprawnie parkujących na ich terenie, łamią prawo
Mimo to wiele spółdzielni nadal bezprawnie blokuje pojazdy, a ich posiadaczom brakowało dotąd skutecznej ścieżki wyegzekwowania odpowiedzialności za takie działania.