Ustawa o świadczeniu wspierającym zdaniem apelujących o weto wkrótce pozbawi środków do życia rodziców osób z niepełnosprawnościami. Sejm przyjął ją bez konsultacji społecznych i bez diagnozy potrzeb osób z niepełnosprawnością.
– Przyjechałam z Poznania do Warszawy, aby wziąć udział w pracach sejmowej Komisji Zdrowia. Nie zostałam jednak wpuszczona. Osoby z niepełnosprawnością i opiekunowie zgłaszali poprawki do ustawy, ale Sejm je odrzucił – mówi Małgorzata Mikołajczyk, inicjatorka apelu o weto.
Pod petycją zbierane są podpisy.
Czytaj więcej
Wypłaty świadczenia wspierającego mają ruszyć od stycznia. Najwyższe będzie na poziomie 220 proc. renty socjalnej. Obecnie to około 3,5 tys. zł.
Nowe świadczenie wspierające ma być przyznawane w sześciu różnych kwotach w zależności od tego, jak bardzo osoba z niepełnosprawnościami potrzebuje pomocy innych. Ma być kierowane do osób z niepełnosprawnościami po 18. roku życia. Na młodsze osoby ich rodzice otrzymają wynoszące obecnie 2458 zł świadczenie pielęgnacyjne. Jednocześnie opiekunowie mogą bez ograniczeń podejmować aktywność zawodową.