Projekt zakłada, że świadczenie wspierające przysługiwać będzie w wysokości od 50 proc. do 200 proc. renty socjalnej w zależności od określonego w decyzji poziomu potrzeby wsparcia.
Decyzje ustalające poziom potrzeby wsparcia będą wydawane przez wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnościami.
Od marca renta socjalna wynosi 1588 zł 44 gr, więc świadczenie wspierające będzie w tym roku przyznawane nawet w wysokości blisko 3177 zł. Co roku będzie waloryzowane.
Świadczenie wspierające będzie przyznawane i wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
- Świadczenie, które wprowadzamy jest zapewnieniem tym, którzy dotychczas sprawowali opiekę, możliwości prowadzenia niezależnego życia, a często także powrotu na rynek pracy. Całkowicie odblokowuje możliwość pracy przez opiekuna - powiedział dziennikarzom wiceszef resortu rodziny Paweł Wdówik. Dodał, że jeżeli opiekun pozostanie na świadczeniu pielęgnacyjnym, będzie mógł dorobić do ok. 20 tys. złotych rocznie.
Czytaj więcej
Nowa ustawa rozmontuje system wsparcia osób z niepełnosprawnościami przez rodzinę, nie dając nic w zamian – mówi dr hab. Katarzyna Roszewska, prof. UKSW z Wydziału Prawa i Administracji.