Nasze zestawienie docenia jednostki publiczne, które wykazują się wysoką jakością opieki medycznej, idącą w parze z efektywnością ekonomiczną. Jego celem jest promocja najlepszych praktyk w publicznej służbie zdrowia oraz sprawdzenie, które szpitale osiągają najlepsze wyniki zarządcze.
Warto podkreślić, że zestawienie objęte zostało patronatem honorowym rzecznika praw pacjentów. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”, a jej partnerami instytucjonalnymi są Polska Federacja Szpitali oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Projekt się rozwija
„Liderzy zarządzania”, to projekt BFF kontynuowany przez wiele lat – tegoroczna edycja jest już 7. Projekt z roku na rok dynamicznie się rozwija i dostosowuje do realiów bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia. Dlatego też pewnym modyfikacjom ulegają kategorie rankingu oraz wskaźniki, za pomocą których oceniane są szpitale. W tegorocznej edycji zestawienia udział wzięło 317 szpitali, tj. 21 więcej niż rok wcześniej.
W tym roku publiczne jednostki ochrony zdrowia podzielono na trzy kategorie pod względem wysokości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wyodrębniono przy tym czwartą kategorię, tj. Szpitale Kliniczne i Instytuty. Do oceny podmiotów wykorzystano takie wskaźniki jak rentowność sprzedaży, dynamika kontraktu z NFZ, płynność szybka oraz dynamika aktywów. Nowością jest także nagroda specjalna dla Szpitala Najbardziej Przyjaznego Pacjentom.
Zwycięzców rankingu, czyli najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce, poznaliśmy 24 listopada podczas uroczystej gali w teatrze Scena Monopolis w Łodzi. Udział w niej wzięli dyrektorzy placówek, które zajęły pierwszych dziesięć miejsc w każdej z kategorii. Spotkanie było również doskonałą okazją do konstruktywnej debaty w gronie ekspertów na temat wyzwań stojących przed polską ochroną zdrowia oraz rozwiązań, które mogą poprawić jej efektywność.