Na łamach magazynu "Current Biology" badacze napisali, że mieli nadzieję, iż zbadanie DNA kompozytora pomoże im ustalić przyczynę postępującej utraty słuchu przez kompozytora, a także przewlekłych dolegliwości żołądkowo-jelitowych i ciężkiej choroby wątroby, która doprowadziła do śmierci Beethovena w wieku 56 lat w 1827 roku.
Historycy i badacze medyny od dawna analizowali dzienniki Beethovena i listy szukając wskazówek na temat przyczyn jego problemów ze zdrowiem. Naukowców inspirował dokument znaleziony dzień po jego śmierci w Wiedniu, w ukrytym schowku jego biurka. Zwracając się do swoich braci, Beethoven poprosił o upublicznienie szczegółów dotyczących jego dolegliwości medycznych po jego śmierci.
Podczas badań włosów Beethovena i jego DNA nie znaleziono genetycznej przyczyny utraty słuchu przez Beethovena ani jego problemów z żołądkiem. Beethoven był jednak obciążony genetycznym ryzykiem choroby wątroby, badacze znaleźli też dowody zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, które może prowadzić do marskości wątroby.
Czytaj więcej
Znany jest już program 27. Wielkanocnego Festiwalu Beethovenowskiego. Można też już kupować bilety na wszystkie koncerty.
W 1994 roku członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Beethovena, na czele którego stał muzykolog William Meredith, autor artykułu, kupili kosmyk włosów Beethovena na aukcji organizowanej przez Sotheby's w Londynie. Włosy – zwane lokiem Hillera, na cześć kolegi kompozytora Ferdinanda Hillera, który obciął je w dniu pogrzebu Beethovena – były wystawione w Ira F. Brilliant Center for Beethoven Studies na Uniwersytecie Stanowym San Jose w Kalifornii.