Mattia Preti (1613-1699), zwany od regionu Włoch, z którego pochodził Il Cavaliere Calabrese (Rycerzem z Kalabrii) był wybitnym malarzem włoskiego baroku. W oryginalny sposób łączył luminizm Caravaggia oraz bogaty koloryt Tycjana i Veronese’a. Tworzył z ekspresyjną elegancją, upraszczając detale, dzięki czemu jego dzieła mają swobodny, niezwykle malarski charakter. W jego obrazach znaczącą rolę odgrywa światłocień, jak u Carvaggia, a zarazem stosował szerszą gamę koloru. Długo pracował w Rzymie (gdzie był członkiem renomowanej Akademii św. Łukasza) i Neapolu.
W 1659, gdy miał 46 lat, osiadł na Malcie i spędził tu następnych 40 lat. Został kawalerem maltańskimi i oficjalnym malarzem Zakonu Maltańskiego. Po śmierci spoczął w kontrkatedrze św. Jana w Valletcie.
Czytaj więcej
Wystawa „Caravaggio i inni mistrzowie” zostanie otwarta na Zamku Królewskim w Warszawie 9 listopada.
Ekspozycja, której inicjatorem był jeszcze prof. Zbigniew Wawer, poprzedni dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, nie jest zwykłą wystawą, a widowiskowym pokazem z bogatym programem wydarzeń towarzyszących, jak na artystę baroku przystało.
- Już samym tytułem wystawy - „Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty” - zapraszamy Państwa do swoistej szarady. Artystyczne i kulturowe rebusy towarzyszące ekspozycji są dostrzegalne na wielu poziomach. Ukryto w nich zarówno wiadomości dotyczące życiorysu samego malarza, jego sztuki, kunsztu i talentu, jak i sekrety związane z całą prezentowaną ikonografią – mówi Marianna Otmianowska, obecna dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.