- Zakupione zostały w jednym ze szwajcarskich domów aukcyjnych, z którym współpracujemy od dawna, starając się nadać naszym zbiorom światową rangę. Aukcja we wrześniu 2021 roku była wspaniałą okazją, obejmowała 40 prac Chagalla. Wszystkie wybrane przez nas prace pochodzą ze zbiorów rodziny Chagalla. - mówi „Rzeczpospolitej” Anna Manicka, kurator gabinetu grafiki i rysunków współczesnych.
I dodaje, że dotychczas niewiele muzeów w Polsce pochwalić dziełami artysty. W zbiorach MNW wcześniej znajdowały się tylko dwie grafiki Chagalla (sucha igła z akwafortą) - ilustracje do autobiografii „Mein Leben” i do „Martwych dusz Gogola” .
Czytaj więcej
Instytut Adama Mickiewicza przygotował program czasowych wystaw na trwające World Expo 2020 w Dubaju. Przedstawiają bogactwo i różnorodność polskiej kultury i pokazują kreatywność polskich twórców.
Nowo nabyte obecnie prace powstały w okresie rozkwitu technik rysunkowych i graficznych w zachodniej Europie w latach 60. i 70. XX wieku. Chagall, jeden z największych artystów XX-wiecznych, łączył w nich gwasz i temperę, kredkę, ołówek i kolorowy tusz, a nawet pastel. Prace z dojrzałego okresu twórczości są żywe i intensywne. Część zakupionych dzieł przedstawia sceny ze Starego Testamentu, indywidualnie zinterpretowane, część – pary zakochanych, bukiety kwiatów i zwierzęta. Pojawiają się także nawiązania do dzieciństwa. Przedstawione sceny rozgrywają się na dwóch poziomach: realnej i fantastycznej
- Dziękuję pracownikom i dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie za to, że zidentyfikowali możliwość zakupu tych dzieł. Są wyjątkowe i przepiękne. Wszyscy wiemy, że Chagall jest twórcą niepowtarzalnym i jedynym w swoim rodzaju – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej wicepremier prof. Piotr Gliński.