Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z kluczowych obszarów międzynarodowej aktywności Polski, ale też punktem odniesienia dla wielu działań lub decyzji wewnętrznych. Truizmem jest stwierdzenie, że nawet w mikroskali, dobre relacje sąsiedzkie są istotne dla każdego z nas. Zaczynają się od poznania, potem następuje wymiana uprzejmości, coraz częstsze kontakty, które mogą przerodzić się we współdziałanie, a nawet wsparcie w trudnych sytuacjach.
Twórczy dialog kultur
Poprzez różnorodne inicjatywy podejmowane w ostatnich kilkunastu latach Narodowe Centrum Kultury (NCK) stało się ekspertem twórczego dialogu kultury polskiej oraz kultur krajów naszego regionu.
Do najważniejszych cyklicznych przedsięwzięć NCK na rzecz tego zbliżenia, do których zaliczamy program stypendialny Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla zagranicznych twórców – Gaude Polonia, Polsko–Ukraińską Wymianę Młodzieży oraz trzy duże festiwale, odbywające się w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku pod wspólną nazwą Wschód Kultury, w ubiegłym roku dołączył Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
W listopadzie w Warszawie odbędzie się druga edycja Eufonii, stanowią doskonałą okazję do poznawania i smakowania różnorodności kulturowej Europy Środkowo-Wschodniej poprzez muzyki, która jest najbardziej uniwersalnym językiem świata.
Zgodnie z ideą festiwalu, na warszawskich scenach pojawią się artyści z krajów sąsiednich, goszczących przed rokiem na pierwszej edycji Eufonii, jak również z państw dotąd niereprezentowanych, jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Gruzja, Litwa, Łotwa czy też Mołdawia. Zamysł systematycznego poszerzania obszaru kulturowego, z którego wywodzą się zapraszani artyści, od początku towarzyszył podstawowej intencji festiwalu – inkluzji.