Wybrzeże Kości Słoniowej dołączyło w ten sposób do Senegalu i Beninu, które już wcześniej rozpoczęły zabiegi dyplomatyczne, mające na celu odebranie skarbów kultury Francji, dawnej potędze kolonialnej.
Maurice Bandaman, minister kultury WKS, powiedział podczas konferencji prasowej, że jego resort przygotował listę 148 dzieł, które mają być zwrócone w 2019 roku.
Bandaman odmówił podania szczegółów na temat tej listy, poza tym, że jednym z przedmiotów jest bęben nazuwany "Djidji Ayokwe", znajdujący się obecnie w Musée du quai Branly (muzeum sztuki kultur pozaeuropejskich) w Paryżu. Bęben został "wywieziony, skonfiskowany, zabrany" przez Francuzów, ponieważ jego "głos (zmobilizował) lud Akan" przeciwko oddziałom kolonialnym - tłumaczył minister.
Wniosek o oddanie skarbów kultury to pokłosie przemówienia prezydenta Emmanuela Macrona w Burkina Faso w 2017 roku.
W zeszłym miesiącu administracja Macrona zapowiedziała, że Francja przekaże Beninowi 26 dzieł sztuki, które zostały zrabowane przez żołnierzy w 1892 roku. Następnie swoje żądania wystosował Senegal, a Wybrzeże Kości Słoniowej zapowiedziało zgłoszenie własnej listy.