Ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 (...), czyli tzw. tarcza antykryzysowa, przewiduje także regulacje dotyczące jednej z najbardziej poszkodowanych – branży turystycznej.
Szczegółowy zapis ustawy przewiduje:
1) Wydłużenie terminu uzyskania przymiotu skuteczności odstąpienia od lub rozwiązania umowy o organizację imprezy turystycznej z powodu epidemii do 180 dni od dnia powiadomienia przez podróżnego o odstąpieniu od umowy przez podróżnego lub powiadomienia o rozwiązaniu umowy przez organizatora turystyki. Oznacza to, że o ten okres wydłuży się obowiązek organizatora turystyki do zwrotu podróżnemu poniesionych opłat i wpłat (art. 47 ust. 6 ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych).
2)n Odstąpienie od umowy bądź jej rozwiązanie, o którym mowa, nie będzie skuteczne w przypadku wyrażenia przez podróżnego zgody na otrzymanie w zamian od organizatora turystyki vouchera do realizacji na poczet przyszłych imprez turystycznych w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Wartość takiego vouchera nie może być niższa niż kwota wpłacona na poczet realizacji dotychczasowej umowy o imprezę turystyczną. Środki odpowiadające wpłatom na poczet realizacji umów o imprezy turystyczne podlegają ochronie na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki.