Do sądu administracyjnego w Wiesbaden (Niemcy) trafiły skargi na odmowę komisarza ds. ochrony danych podjęcia działań przeciwko niektórym rodzajom działalności prywatnego biura informacji kredytowej SCHUFA, którego klientami są m.in. banki. Skarżący sprzeciwiają się tzw. scoringowi oraz przechowywaniu informacji dotyczących zwolnienia z pozostałej części długu przejętej z rejestrów publicznych.
Czytaj więcej
Rzecznik generalny TSUE twierdzi, że ocenianie zdolności kredytowej oparte na algorytmach narusza RODO.
Profilowanie kredytobiorcy
Scoring to matematyczna metoda statystyczna umożliwiająca, oparte na prawdopodobieństwie, ustalenie przyszłego zachowania kredytobiorcy. Wynik scoringu wyrażony w punktach pokazuje, jak duże jest prawdopodobieństwo spłaty zobowiązania w kolejnych miesiącach – im wyższa punktacja, tym większe szanse na otrzymanie środków od banku.
Informacje dotyczące zwolnienia z pozostałej części długu są przechowywane w niemieckim publicznym rejestrze upadłości przez sześć miesięcy, podczas gdy kodeks postępowania niemieckich biur informacji kredytowej przewiduje dla ich własnych baz danych okres przechowywania wynoszący trzy lata.
Niemiecki sąd administracyjny zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości o wyjaśnienie zakresu ochrony danych osobowych przewidzianej w ogólnym rozporządzeniu o ochronie danych (RODO).