Mimo rosnących cen i corocznie obiegających media społecznościowe „paragonów grozy”, wielu turystów wciąż wybiera się na urlop nad polskim morzem. Dla części z nich kompromisem między korzystaniem z pobytu w popularnej miejscowości a niewydawaniem tak wysokich kwot na rodzinny obiad, okazała się decyzja o samodzielnym przygotowywaniu przynajmniej części posiłków. Portale internetowe informują jednak, że taki pomysł nie podoba się niektórym właścicielom kwater, którzy mają zabraniać w wynajmowanych apartamentach na przykład smażenia ryb.
Zakazy nie na długo
Radca prawny Mateusz Buczkowski z Kancelarii GRUBE przypomina, że przepisy prawa cywilnego nakładają na prowadzących hotel lub kwaterę prywatną obowiązek doręczenia nam obowiązującego w nich regulaminu jeszcze przed zawarciem umowy. Ale czy zapoznamy się z jego treścią, leży już w naszej gestii. Samo jego zatwierdzenie może sprowadzić się do „odhaczenia” zgody przez internet, jak w przypadku wielu zawieranych obecnie umów czy wypełnianych formularzy. Jeśli jesteśmy przeciwni jednostronnie ustalonym zasadom, to nie powinniśmy się na to decydować, bo wcześniejsza akceptacja znanych choćby w teorii reguł, oznacza obowiązek ich przestrzegania.
- Właściciel obiektu może wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z niego, z tym jednak zastrzeżeniem, że nie powinny one prowadzić do pozbawienia stosunku prawnego jego istoty – tłumaczy Mateusz Buczkowski. Zastrzega, że twórcę regulaminu ograniczają przepisy powszechnie obowiązujące. – Gruntowne znaczenie ma tutaj zasada swobody umów, na podstawie której mogłoby się wydawać, że możliwe jest dowolne kształtowanie treści postanowień regulaminu. Zasada ta ma jednak ograniczenia, bowiem umowa nie może być sprzeczna z naturą danego stosunku, ustawą lub zasadami współżycia społecznego – precyzuje prawnik.
I konkretyzuje: – Zakaz gotowania, smażenia lub pieczenia przy najmie krótkoterminowym można uznać za zgodny z zasadami współżycia społecznego, ale w kontekście najmu długoterminowego (w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych) – za bezwzględnie sprzeczny z naturą tego stosunku.
Czytaj więcej
Żywioł szalejący w miejscu wypoczynku uzasadnia bezkosztową rezygnację.