Planując wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, lepiej sprawdzić organizatora turystyki, np. na stronie: https://ewidencja.ufg.pl/ewidencja/obywatel/ksiegi. Wpis do centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Przedsiębiorców Ułatwiających Nabywanie Powiązanych Usług Turystyczny potwierdza, że przedsiębiorca turystyczny posiada wymagany wpis do prowadzonego przez marszałków województw rejestru i zabezpieczył klientów na wypadek swojego bankructwa.
Czytaj także:
Co zrobić, by opóźniony lot lub brzydki hotel nie zepsuły wakacji
Przed podpisaniem umowy z organizatorem trzeba dokładnie ją przeczytać. Może być w niej np. napisane, czy ma on prawo podnieść cenę.
Cena imprezy należy do istotnych warunków umowy. Jej zmiana wymaga zatem zgody podróżnego. Od tej zasady istnieje jednak wyjątek – określony w art. 45 ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Na jego podstawie biuro podróży może podwyższyć cenę, gdy w umowie wyraźnie to zastrzeżono. Jest to możliwe, gdy zmienią się ceny przewozów pasażerskich na skutek zmiany kosztów paliwa, gdy wzrosną podatki lub opłaty od usług turystycznych lub gdy wzrosną kursy walut mające znaczenie dla danej imprezy. Organizator wyjazdu może podnieść cenę najpóźniej na trzy tygodnie przed wyjazdem. Jeśli podwyżka jest wyższa niż 8 proc. ceny, turysta może bezkosztowo rozwiązać umowę.