Lilial (Butylphenyl Methylpropional) to syntetyczny aldehyd o zapachu białych kwiatów. Jest używany w m.in. kremach i mydłach. Pirytionianu cynku (Zinc Pyrithione) osłabia wzrost szkodliwych bakterii i grzybów. W produktach kosmetycznych używany jest jako aktywny składnik przeciwłupieżowy, który nie tylko likwiduje łupież, ale także zapobiega jego ponownemu powstawaniu. Występuje też w niektórych preparatach na wypadanie włosów.
Obie substancje zostały zidentyfikowane jako substancje mające negatywny wpływ na rozrodczość i uznane za szkodliwe (Rozporządzenia Komisji (UE) 2021/1902 z 29 października 2021 r. zmieniającego załączniki II, III i V do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych). Od 1 marca 2022 wszystkie produkty zawierające te substancje nie mogą być wprowadzane do obrotu ani udostępniane konsumentom jako bezpłatne próbki.
Jak informuje portal Mgr.farm, zakaz jest bezwzględny – produkty wprowadzone do obrotu przed 1 marca, muszą zostać sprzedane lub wycofane ze sprzedaży do 28 lutego 2022 r.
Portal informuje, że z powodu zakazu stosowania Lilialu informację o wycofaniu Kremu Rokitnikowego i Kremu Nagietkowego, przekazała już firma Ziołolek, producent tych kosmetyków.
Pirytionian cynku można znaleźć w bardzo popularnych preparatach przeciwłupieżowych. Mgr.farm wymienia te, które oferowane są w aptekach: